Emeklilik, her sigortalı çalışanın en büyük hedeflerinin başında geliyor. Sigortalı çalışanlar, Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından belirlenen emeklilik şartlarını tamamlamak için çabalıyor. SGK erken emeklilik fırsatları ise sigortalıların en fazla merak ettiği konular arasında yer alıyor. Özellikle çok uzun süredir konuşulan 1999 öncesi sigorta girişi olanlara erken emeklilik fırsatları gündemde bulunuyor.

1999 ve Öncesi Sigorta Girişlilere Erken Emeklilik Fırsatı

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından sigorta sistemi uygulamalarında emeklilik hesaplamaları SGK ilk işe giriş tarihi üzerinden değerlendirilir. Böylelikle sigortalının ne zaman emekli olacağı belirlenir. Özellikle SGK sigorta sisteminde yapılan düzenlemeler/değişiklikler ile birlikte sigorta başlangıcının hangi tarihte olduğu emeklilik tarihi açısından çok önemli bir hale geldi. SGK’nın 1999’da yaptığı sigorta sistemindeki değişiklikler çerçevesinde 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanlara erken emeklilik fırsatı dahi doğdu.

1999 ve öncesinde SGK girişi olan kişiler erken emekli olabilme şansını yakalıyor. Özellikle asgari ücretten daha yüksek prim ödemelerinden ve 15 yıllık sigorta süresini doldurmuş olmaları sayesinde SGK emeklilik yaşı şartından muaf oluyorlar. 1999’da yapılan düzenlemeyle birlikte getirilen SGK emeklilik yaşı şartının, bu tarihten önceki SGK girişliler için hak kaybı oluşturmasının önüne geçiliyor. Bu durumda güncel sigorta sistemine göre 1999 ve öncesi SGK girişi olanların erken emekli olabilmelerine olanak veriyor.

1999 ve öncesinde SGK girişi olanlar 3600 günlük prim ödemesini yapmaları durumunda erken emekli olabiliyor. Emeklilik aylıkları 2000 ve öncesi SGK girişi olan kişilere göre de daha yüksek oluyor.

1999 ve Öncesinde SGK Girişi Olanların Erken Emeklilik Şartları

SGK girişi 8 Eylül 1999 ve öncesinde olanlar erken emeklilik hakkından faydalanabiliyor. Bu çerçevede 15 yıllık sigorta süresinin doldurulmuş olması şartı da aranmaktadır. İşveren veya sigortalı tarafından SGK’ya prim borcunun bulunmuyor olması da gerekmektedir. 3600 prim gününü tamamlamak, 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamakta gerekiyor. Hatta bu şartların 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında tamamlanmış olması gerekiyor. Bu şartları karşılayan 1999 ve öncesi SGK girişliler, SGK erken emeklilik fırsatından faydalanabiliyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!