Emekli olmak isteyenlerin dört gözle beklediği haber geldi; o kişilere erken emeklilik yolu göründü!

 

Hepimiz hayatımızı idame ettirebilmek için çalışıyoruz. İş hayatında yer aldığımız uzun yıllar boyunca da motivasyon kaynağı olarak emekli olacağımız, kendimize ve sevdiklerimize daha çok zaman ayıracağımız günleri hayal ediyoruz. Kimimiz yıllarca çalışmamızın karşılığını alıp, emekliliğimizi hakkediyoruz, kimimiz ise emekli olamadan çalışma hayatımıza son vermek durumunda kalıyoruz.

Emekli olabilmek için, 3 temel şartı yerine getirmek gerekiyor. Bu şartlar yaş, hizmet süresi ve prim  günü olarak belirleniyor. Kaç yıl hizmet etmek gerektiği, kaç gün prim ödemek gerektiği ya da emekliliği hak etmek için kaç yaşında olmak gerektiği ise, sigorta başlangıç tarihine göre değişiklik gösteriyor.

1999 Öncesi Sigorta Girişi Olanlara Ne Gibi Avantajlar Sağlanıyor?

sgk 1

İster 4/A (SSK), ister 4/B (Bağ-kur), ister 4/C (Emekli sandığı) kapsamında çalışanların, emekliliği hakkedebilmeleri için bu 3 şartı yerine getirmiş olmaları gerekiyor. Bu durumda sigorta girişi 8 Eylül 1999 ve öncesinde yapılanlar, bu tarihten sonra sigortalı çalışmaya başlayanlara göre biraz daha avantajlı sayılıyor.

8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı çalışmaya başlayanlar, 15 yıl hizmet süresi ve 3600 gün prim ödemesini tamamladıkları taktirde yaşı beklemeden emekli olabiliyor. Bu da 8 Eylül 1999’dn önce sigortalı olarak çalışmaya başlayanlara erken emekliliğin yolunun açıldığı anlamına geliyor. Bu tarihten önce sigortalı olanlar, 2000 yılında sigortalı çalışmaya başlayanlara göre daha yüksek emekli maaşı alıyor.

1999 Öncesi Sigorta Girişi Olanların Emekli Olabilmek İçin Yerine Getirmesi Gereken Şartlar neler?

sgkk

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı çalışmaya başlayan kişilerin emekli olabilmesi için toplamda 15 yıl hizmet süresini doldurması gerekiyor. Bu 15 yılın 10 yılında ise aktif olarak çalışma hayatında yer almış olması, bir başka deyişle 3600 gün prim ödemiş olması şartı aranıyor. Bu iki koşulu yerine getiren 8 Eylül 1999 öncesi sigortalılar, belli bir yaşı beklemek zorunda kalmadan emekli olabiliyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Bu hizmet süresi ve prim günlerinin 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında tamamlanmış olması şart koşuluyor. Ayrıca emeklilik için başvuru yapıldığı gün itibarıyla SGK’ya ödenmemiş prim borcu bulunmaması gerekiyor. Tüm bu şartları yerine getiren 8 Eylül 1999 öncesi sigortalılar erkenden emekli olup kendilerine ve sevdiklerine çokça zaman ayırabiliyor.