Erken emekli olmak ülkemizde yaşayan vatandaşların en büyük hayallerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bildiğiniz gibi normal şartlar altında 7000 iş günü ve 58 yaş sınırı geçmeyen kişiler emekli olamıyor ancak bu durumun bazı istisnaları da bulunmuyor değil. 1999 yılından önce SGK girişi olan kişiler için farklı bir emeklilik sistemi uygulanıyor, yaş sınırına bakılmaksızın 15 yıl çalışan yani 3600 iş gününü dolduran vatandaşlar anında emekli olabiliyor. Bugün sizler için 1999 yılından önce SGK girişi bulunan kişilerin hangi şartlar altında emekli olabileceğini anlattık!

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

1999 Yılından Önce SGK Girişi Olan Kişilerin Emekli Olması İçin Gerekli Şartlar Neler?

Elbette herkes SGK'nın sunduğu avantajdan yararlanma şansına sahip değil. SGK’nın 510 Sayılı Çalışma Kanuna göre vatandaşları bazı şartları sağlamaları gerekiyor:

  • Biz her ne kadar 1999 yılı olarak bahsediyor olsak da, SGK'nın erken emeklilik şansından faydalanmak isteyen kişilerin SGK'lı olarak işe başlangıç tarihleri 8 Eylül 1999 ve daha öncesinde olması gerekiyor. 9 Eylül 1999 tarihinde SGK girişi bulunan kişiler aynı şartlar ile emekli olamıyor. Ayrıca 8 Eylül 1999 ve öncesinde aktif olarak çalışma hayatınıza başlamış olması gerekiyor. Staj yaptığınız süreler varsa bu süreler ve staj sürecinde ödenen prim günleri SGK'nın erken emeklilik olarak kabul ettiği şartlar arasında yer almıyor. 
  • Sadece 8 Eylül 1999 yılından daha önce sigorta girişinizin olması da tek başına sizin erken emeklilik tarihinize etkili olamıyor. 3600 gün yani 15 yıllık sigorta primlerinizin de ödenmiş olması gerekiyor. Ayrıca hiçbir şekilde SGK borcunuzun da bulunmaması da aranan şartlar arasında yer alıyor.

1999 Yılından Önce Çalışma Hayatına Başlayan Kişiler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Eğer siz de 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olarak aktif bir çalışma hayatına sahip olduysanız ve 3600 günlük prim gününü doldurduysanız anında erken emekli olabilirsiniz! Bunun için tek yapmanız gereken SGK Müdürlüklerini ziyaret etmek. Ayrıca 1999 yılından önce SGK girişi olan kişiler, 2000 yılından önce SGK girişi olan kişilere göre daha yüksek maaş alma şansına sahip oluyor.