Herkesin gündeminde erken emeklilik konusu bulunuyor. Erkenden emekli olmanın avantajlarından yararlanmak isteyenler, erken emeklilik yöntemlerini araştırıyor. Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamında erken emeklilik hakkı tanınmış olan bazı kişiler ve koşullar bulunmaktadır. Bu koşullar arasında da 1999 yılı ve öncesinde SGK girişi olan vatandaşlar bulunuyor. Peki 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanların erken emeklilikleri nasıl oluyor? Şartları neler? Tüm detaylar…

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

1999 ve Öncesinde SGK Girişi Olanların Kazandıkları Avantajlar

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), Türkiye’de sigorta ve emeklilik sistemi ile ilgili olarak yapılan köklü değişiklikler neticesinde hak kaybı ve mağduriyet yaşayan vatandaşlara haklarının teslimi hususunda çeşitli ek düzenlemeler gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan 8 Eylül 1999 düzenlemesi ile birlikte hem emeklilik hem de sigortalılık uygulamalarında önemli değişimler ve yenilikler söz konusu oldu. İşte 1999 ve öncesinde SGK girişi olanlar için en büyük avantajların başında ek hususlar getiren bu düzenlemeden etkilenmeden emekli olabilmeleridir.

Bu kapsamda 1999 ve öncesinde SGK girişi olanlar asgari ücretten daha yüksek prim ödemiş olmaları ve 15 yıllık sigorta süresinin dolması ile birlikte erken emekli olabilme şansına sahip olabiliyor. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’na 3.600 günlük yani 10 yıl prim ödemesi yapmış olan kişiler erken emeklilik hakkından faydalanabilmektedir. Bununla birlikte erken emekli olabilen kişilerin alacakları emekli aylıkları 2000 ve öncesi SGK girişi olanlara göre çok daha yüksek tutarda olur. Bu gibi avantajlar ile birlikte artık 1999 ve öncesinde SGK girişi olanlara erken emeklilik hakkından yararlanabiliyor.

1999 ve Öncesi SGK Girişi Olanların Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

SGK tarafından 1999 ve öncesinde SGK girişli olanlara tanınan erken emeklilik hakkı için belirli şartların sağlanmış olması gerekiyor. Buna göre kişinin mutlaka 8 Eylül 1999 ve öncesinde SGK girişinin olması gerekmektedir. Ayrıca 9 Eylül 1999 ile 30 Eylül 2008 tarihleri arasında 15 yıllık sigortalılık süresini ve tabii ki 3.600 prim gün ödeme sayısını tamamlamış olması gerekmektedir. Bu şekilde erken emekliliğin tadını, yüksek emekli maaşı ile yaşamaya başlayabiliyor.