Her sigortalının temel hedefi emekli olabilmek ve hatta mümkünse erken emekli olmaktır. Ancak erken emeklilik herkes için mümkün olmuyor. O kişiler ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na(SGK) başvurduklarında erken emekli olabiliyor. İşte SGK’ nın 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanlara tanıdığı erken emeklilik şartları ve başvuru yöntemleri!

1999 ve Öncesi Sigorta Girişi Olanlara Erken Emeklilik Müjdesi

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), Türkiye genelinde 1999 ve öncesinde sigorta girişi olan kişilere erken emeklilik hakkı getirdi. Böylelikle ilk sigorta başlangıcı 1999 ve öncesinde olan bazı sigortalılar SGK’ ya başvurduklarında erken emeklilik hakkından yararlanabiliyor. SGK, bu kişilerin erken emeklilik hakkından yararlanabilmesi için ise belirli şartlar aramaktadır. 1999 ve öncesinde sigorta girişinin dışındaki bu şartları sağlayanlar erken emeklilik başvurusu yapabiliyor.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

SGK tarafından 8 Eylül 1999 tarihinde gerçekleştirilen sigorta ve emeklilik sistemi nedeniyle hak kaybı yaşayan sigortalılar için özel olarak erken emeklilik hakkı getirildi. Böylelikle 8 Eylül 1999 tarihindeki değişiklikten bu tarihten önce sigorta girişi olan kişilerin etkilenmemesi sağlanıyor.

1999 ve Öncesi Sigorta Girişi Olanlara Erken Emeklilik Şartları

SGK tarafından 1999 ve öncesinde sigorta girişi olan kişiler tanınan erken emeklilik hakkından yararlanılabilmesi için belirli şartlara sahip olunması gerekmektedir. Buna göre öncelikli olarak kişinin ilk sigorta girişinin 8.09.1999’dan önce olması gerekiyor. Bu ilk şartı tamamlayan kişilerin ayrıca 3.600 prim gün sayısını veya 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olmaları gerekmektedir.

Bu şartlarında SGK tarafından belirlenen 08.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında tamamlaması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler SGK il veya ilçe müdürlüklerine şahsen başvuruda bulunarak erken emeklilik hakkından yararlanabilmektedir. Bu şekilde 8 Eylül 1999 tarihindeki sigorta ve emeklilik sistemi düzenlemesi ile birlikte gelen SGK emeklilik yaş şartından etkilenmeden yani emeklilik yaşı beklemek zorunda kalmadan hemen emekli olabilme imkanına sahip olabilmektedir. Bu şartları sağlamayan kişilerin ilk sigorta girişi itibariyle aktif olarak uygulanan SGK emeklilik şartlarını tamamen yerine getirmesi gerekmektedir. Dolayısıyla 1999 ve öncesinde sigorta girişi olup da diğer şartları sağlayamayanlar erken emeklilik hakkından yararlanamıyor.