Her çalışanın en büyük hayali yaşlılık döneminde emekli maaşı alabilmektir. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından belirlenen emeklilik şartlarını yerine getirebilmek için yaşamının önemli kısmını çalışarak geçiriyor. Erken emeklilik fırsatından yararlanarak, emekliliğine daha erken ulaşmak isteyen vatandaşlar, bunun için farklı yöntem arayışları gerçekleştiriyor. İşte erken emeklilik için kullanılabilecek bazı yöntemler!

SGK Doğum Borçlanması

SGK emeklilik hesaplaması için en sık kullanılan erken emeklilik yöntemi doğum borçlanmasıdır. Sadece kadın sigortalıların yararlanabildiği bu hak, emekliliği tam 2760 gün yani 6 yıl öne çekebilmeye olanak tanıyor. Her kadın sigortalı çalışan doğum borçlanması hakkından 3 çocuğa kadar yararlanabiliyor. Doğum yapan kadın sigortalılar her doğum için 2 yıl olacak şekilde toplam 6 yıl borçlanma yaparak erken emekli olabiliyor.

SGK Askerlik Borçlanması

SGK’nın erkek sigortalılar için sunduğu erken emeklilik fırsatlarından birisi de askerlik borçlanmasıdır. Askerlik borçlanması, 20 yaşına gelmiş her erkek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının yapması gereken vatani görevi kapsamında tanınmış bir haktır. Bu hak kapsamında erkek sigortalılar 2 yıla kadar erken emekli olma şansını yakalıyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

SGK 1999 Öncesi Girişli Olmak

SGK ilk işe giriş tarihi 1999 ve öncesi olan kişiler, 1999 sonrasında ilk işe girişi olanlara göre daha erken emekli olabilme şansını yakalıyor. 3600 günden emeklilik olarak da bilinen bu erken emeklilik yönteminde 9 Eylül 1999 tarihine kadar sigorta girişi yapılmış olan vatandaşlar 15 yıl hizmet süresi ve 3600 prim günü şartıyla erken emekli olabiliyor.

Staj Süresiyle Erken Emeklilik

Eğitimi kapsamında işyerlerinde staj yapan kişiler, bu staj sürelerini borçlanarak erken emeklilik için emeklilik hesaplamalarına dahil edebiliyor. Staj borçlanması ile erken emekli olabilirsiniz.

Ücretsiz İzinli Kamu Personeli Borçlanma Hakkı

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev alan kamu personelleri, ücretsiz izin alarak çalışmalarına belirli süre ara verdikleri dönemi de emeklilik hesaplamalarına dahil edebiliyor. Kamu görevleri maaşsız geçen izin dönemlerini borçlanma ile erken emeklilik için değerlendirebiliyor.

Malulen Emeklilik Hakkı

Sağlık durumu nedeni ile yaptığı işe elverişli olmayan kişiler, erken emeklilik için bundan faydalanabiliyor. SGK malulen emeklilik hakkıyla sağlık sorunları gerekçe gösterilerek, erken emekli olunabiliyor.

Riskli Sektörlerde Erken Emeklilik

Ağır iş veya riski yüksek olarak kabul edilmiş sektörlerde çalışan kişiler her yıl için 12 aydan 15 aya kadar ekstra prim günü kazanıyor. Böylelikle diğer sektörlerdeki çalışanlara göre erken emeklilik hakkına sahip olabiliyor.

Avukatlık Stajıyla Erken Emeklilik

Avukatlık gibi uzun eğitim dönemine sahip olan bir uzmanlık alanında eğitim alanlar, staj dönemlerini emeklilik hesaplarına dahil edebiliyor. Zorunlu avukatlık stajı, erken emeklilik için kullanılabiliyor.

SGK Yurtdışı Borçlanması

SGK, sigortalı olarak yurtdışında çalışmış olan kişilere erken emeklilik fırsatı sunuyor. Yurtdışında çalıştıkları süreyi Türkiye’deki çalışma sürelerine ekleyerek, erken emekli olabiliyor.