Emeklilik hayali kuran ev hanımlarına müjde! SGK ev hanımlarına isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek emekli olma şansı tanıyor!

Emeklilik herkesin hayali. Sigorta başlangıcına göre belli bir süre prim ödeyen, belli bir hizmet süresini ve yaşı dolduran herkes emekliliğini hakedebiliyor. Böylece ilerleyen yaşlarda, uzun yıllar çalışmış olmanın meyvelerini toplayarak, yaşlılık dönemini garanti altına alabiliyor.

Yakın zamana kadar, çalışanlar emeklilik hakkı elde ederken, ev hanımlarının böyle bir imkanı olmuyordu. Ancak son yapılan düzenlemeler, evde var gücüyle çalışan ev hanımlarına da emekliliğin önünü açtı. Artık isteğe bağlı olarak SGK primi ödeyen ev hanımları da emekli olarak, ilerleyen yaşlarında kendilerini garanti altına alacak bir gelir elde edebiliyor. Peki ev hanımlarının emekliliği hangi şartlarda mümkün oluyor?

Bu Şartları Yerine Getiren Ev Hanımları Emekli Olabiliyor!

emeklilik 5-1

Daha önce hiç çalışmamış, ya da kısa bir süre çalışmış olan ev hanımları, isteğe bağlı olarak her ay en az 1.144,80 TL, en fazla 8.586 TL ödeyerek emekli olabiliyor. Bunun için başvuru sahibinin Türkiye'de ikamet ediyor olması, TC vatandaşı olması, 30 günden az çalışmış veya daha önce hiç çalışmamış olması, emekli olmaması, herhangi bir malullük veya yaşlılık aylığı almıyor olması ve en az 25 yıl evli kalmış olması şartı aranıyor. Bu şartlara ek olarak, isteğe bağlı prim ödeyerek emekli olmak üzere SGK'ya başvuran ev hanımlarının, başvuru tarihinden itibaren gelir vergisine tabi olmaması ve SGK ile bir bağının bulunmaması gerekiyor.

Bu şartları sağlayan ve 50 yaşını doldurmuş olmasına rağmen emekliliğini hakedemeyen ev hanımları, istekleri doğrultusunda, seçtikleri miktarlarda, 15 yıl boyunca 5.400 gün prim ödeyerek emekli olabiliyor. Böylece çalışma fırsatı bulamayan ev hanımları da, ilerleyen yaşlar için geleceklerini garanti altına alabiliyor.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Prim Ödemeleri Ne Zaman Sonlanıyor?

Emeklilik-1

Ev hanımları tarafından isteğe bağlı olarak SGK'ya yapılan prim ödemeleri, emeklilik gerçekleştiğinde, sigortalının vefat etmesi halinde, ya da sigortalı kişinin prim ödemelerini kendi isteği ile sonlandırması halinde son buluyor. İsteğe bağlı prim ödeyerek emekli olmak isteyen herkes, 18 yaşını doldurmuş olması halinde SGK'ya başvurup prim ödemelerini başlatarak, 15 yıl boyunca 5400 gün prim ödeyip 50 yaşını doldurması halinde emekliliğini hakedebiliyor. Aynı zamanda bir süre çalışmış ancak emekliliğini hakedecek prim gününe ulaşamamış kişilere de isteğe bağlı prim ödemeleriyle süreyi tamamlayıp emekli olma şansı tanınıyor.