Ev hanımlığı müessesesi, toplumumuzda yaygın bir şekilde var olan ve özellikle sosyal sigorta sistemi içerisinde kendisine yer bulamayan bir konudur. Uzun yıllardır sosyal güvenlik sistemi içerisinde ev hanımlığı için nasıl bir düzenleme getirileceği konusunda tartışmalar sürüyor. Ev işleri çocuk bakmak gibi nedenlerle çalışamayan ve dolayısıyla SGK primi ödeyemeyen ev hanımları, doğal bir şekilde emekli de olamıyorlar. Ancak artık bu konuda yapılan bazı yeni düzenlemeler, soruna çözüm oluşturmaya başladı. Bunlardan ilki doğum borçlanması olarak karşımız çıkıyor.

Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum borçlanması her doğan çocuğun 2 yaşına kadar anne bakımına zorunlu ihtiyacının olmasına dayanılarak belirlenmiş 2 yıllık prim borçlanması süresi hakkıdır. Buna göre doğum yapmış her bir annenin sigortalı olsun olmasın 2 yıl boyunca SGK prim borçlanması yapabilme hakkı kazanması söz konusudur. En fazla 3 çocuk için 6 yıl olarak yapılan borçlanmayla, 3 çocuk sahibi her anne geriye yönelik borçlanma gerçekleştirebiliyor. Bu borçlanmayı yaparak sigorta prim sayısını dolduran kişiler, yaş ve çalışma yılı koşulları da gerçekleştiyse emekli olabiliyor.

Ev Hanımları İçin Emeklilikte Avantaj

25 yıl boyunca evli kalmış ve 50 yaşını doldurmuş ev hanımları için, isteğe bağlı sigortalılık kapsamında hemen emekli olabilmenin yolu da açılmış durumda. Bu avantajdan, yaşamlarının bir döneminde sigortalı olarak çalışan veya hiç sigortalı olmamış her eve hanımı faydalanabiliyor. Bununla birlikte, isteğe bağlı sigortalılığın başlatılacağı tarihten önceki 3,5 yıl içerisinde, çalışmamış ve sigorta primi ödenmemiş olması da gerekiyor. Bu şekilde emekli olabilmek için düzenli bir gelir sahibi olunmaması da gerekiyor. Örneğin bir gayrimenkule sahip ve kira geliri elde ediliyorsa, bu haktan faydalanılamıyor. Bunun yanında dul yetim veya başka bir kurumdan emeklilik maaşı almıyor olması da gerekiyor. İsteğe bağlı sigorta prim borçlanması yapılarak emeklilik gerçekleştirilebiliyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Eksik Prim Gün Borçlanmasıyla Emeklilik

Yaşamlarının belli bir döneminde sigorta başlangıcı yapmış, ancak evlendikten sonra çalışmamış olan kadınlar için de çeşitli avantajlar bulunuyor. Bunlardan ilki en az 25 yıl boyunca evli kalmış, 50 yaşını doldurmuş ve bu süre içerisinde çalışmamış olan ev hanımlarını kapsıyor. Bu kişiler geriye yönelik eksik prim günlerinin borçlanılması yoluyla emekli olabiliyorlar.