Uzun yıllardır çalışmanıza rağmen hala emekli olamamışsanız SGK’ nın yaptığı toplu ödemelerle ilgili bu açıklamaları kaçırmayın!

Uzun yıllardır çalışma hayatının içerisinde yer alan fakat halen emekli olamayan kişiler için SGK’dan önemli bir açıklama geldi. SGK, son düzenlemeler kapsamında uzun yıllar çalışan fakat emekli olamayan kişiler için ek bir hak tanıyor. Yıl, yaş ve bununla beraber prim şartını dolduran kişilere SGK tarafından toplu para ödeniyor. Bu şekilde de sistemde birikmiş parası olanlar bu paralarını toplu halde alabiliyorlar. Fakat bunun için SGK tarafından konulan 2 şartı yerine getirmeniz gerekiyor. İşte bu şartlar ve SGK’dan toplu para alma yolları!

Emeklilik Herkesin Hayali

sgkk

Yıllarca çalışma yaşamının içerisinde olup büyük zorluklarla emek sarf eden herkesin en büyük hayallerinden birisi de emekli olmak. Bir nevi yıllarca verilen emeklerin bir karşılığı olan emeklilik, ayrıca yaşlılık dönemlerinde de kişiler için önemli bir sosyal ve ekonomik bir güvence sağlıyor. Ancak bazen, uzunca yıllar çalışma hayatının içerisinde olmalarına rağmen, emeklilik hakkını kazanamayan kişiler için Sosyal Güvenlik Kurumu bir toplu para ödeme imkanı sunuyor. Fakat bu toplu ödeme imkanından yararlanabilmek için Bağ-kur ve SSK’lı bireylerin iki şartı yerine getirmeleri gerekir. Bu şartlar;

  • Sigortalı olarak çalışmıyor veya bu esnada kendi işini yürütmüyor olma
  • Emeklilik için gerekli olan 3 şarttan ikisi olan yıl ve yaşı tamamlamış olmak.

Kanuni Mirasçılar da Faydalanabiliyor

sgk 1

Bu arada SGK’dan yapılan toplu para ödemeleri, vefat eden kişinin kanuni mirasçıları tarafından da gerçekleştirilebiliyor. Bunun için kanuni mirasçıların yapmaları gereken tek şey, bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmak. Ancak buradaki bir diğer şart da, kişiye ölüm aylığı bağlanmamış olmasıdır. Eğer ölüm aylığı bağlanmış ise bu durumda toplu para ödemesi yapılmaz.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Toplu Para Ödemesi Kapsamında Neler Var?

sgk

SGK tarafından yapılacak olan toplu ödemelerde, SSK’lılar yani 4A’lılar için 2008’den önce ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008’den sonra ise yalnızca işçi primleri geri verilir. 4B’liler yani Bağkur’lular için de tarih ayrımı yapılmaksızın ödenmiş olan tüm primler iade edilir. Ancak söz konusu bu primler yalnızca malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşur. Sağlık için ödenen primler veya doğum, askerlik gibi borçlanmalar geri iade edilmez.