O kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu’na(SGK) başvurarak, toplu para ödemesi alabilecek! SGK tarafından duyurulan yeni destek ödemesinden yararlanmak isteyenlerin vakit kaybetmeden SGK müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekiyor. Peki evlilik öncesinde verilen SGK toplu ödemesinden kimler yararlanabiliyor? Tüm detaylar haberimizde!

SGK’dan Toplu Ödeme Desteği

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), emeklilerin kazandıkları aylıklarını vefat etmeleri durumunda hak sahiplerine veriyor. Ölüm aylığı olarak isimlendirilen bu ödeme, SGK tarafından dul ve yetimlere yönelik yapılıyor. SGK’nın 2022 yılında yaptığı evlilik öncesindeki toplu para yardımı ise ölüm aylığı alan yetim kız çocuklarını kapsıyor. Anne veya babasından dolayı SGK’dan ölüm aylığı alan yetim kız çocukları, evlilikleri dolayısıyla karşılaşacağı masraflar için SGK’nın toplu para ödemesi olan çeyiz parası desteğinden yararlanabiliyor.

SGK Çeyiz Parası Alma Şartları Belli Oldu

SGK tarafından sunulan çeyiz parası veya diğer adıyla evlilik ödeneği, sadece ölüm aylığı alan yetim kız çocuklarına tek sefere mahsus olarak verilmektedir. Bu haktan yararlanabilmek için kız çocuklarının emekli anne veya babasının vefat etmesinden dolayı ölüm aylığı almaya devam ediyor olması gerekmektedir. Ölüm aylığı almasına engel teşkil edebilecek sigortalılık veya mevcut evlilik gibi bir durumun söz konusu olmaması gerekiyor.

SGK, böyle bir durumda evlilik nedeniyle kesilecek ölüm aylığının kaybedilmesinden dolayı yetim kız çocuklarına en son aldıkları yetim aylığı tutarı üzerinden 12 veya 24 katına kadar çeyiz parası ödemesi yapıyor. SGK çeyiz parası desteği tek sefere mahsustur. Dolayısıyla daha önce evlilik geçirmiş ve boşandıktan sonra yeniden evlenecek olan kız çocukları bu haktan yararlanamıyor. Erkek çocukları üniversite eğitimleri nedeniyle 25 yaşına kadar alabildikleri yetim aylığı hakları olsa dahi SGK’nın çeyiz parası desteğinden yararlanamıyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

SGK Çeyiz Parası Ne Kadar?

SGK tarafından toplu olarak ödenen çeyiz parası desteği yetim aylığının SGK’daki hangi sigorta kolundan geldiğine göre değişiyor. Yani vefat eden emekli anne veya babasının emekliliğini aldığı sigorta kolu 4A veya 4B ise son aldığı yetim aylığının 24 katına kadar olan kısmı toplu olarak alabiliyor. Eğer vefat emekli anne veya babasının emekliliği 4C sigorta kolundan dolayı ise son aldığı yetim aylığının 12 katına kadar olan kısmı toplu ödeme olarak alabiliyor.

2022 yetim aylığı en düşük 2.500 TL olduğundan, 2022 SGK çeyiz parası tutarı minimum 24 ay üzerinden yapılan hesapla 15.000 TL’ye varan toplu para ödemesi alınabiliyor.