SGK'nın son haberi yüzleri güldürdü: İsteyene ödediği sigorta primleri anında iade ediliyor. Başvuru yapmak yeterli oluyor!

Herkes bugünlerini rahatça geçirmek ve geleceğini de garanti altına almak için çalışıyor. Çalışanların en büyük motivasyonu ise bir gün emekli olup kendine ve sevdiklerine daha fazla vakit ayırabilmek oluyor. Ancak emeklilik yaşı her düzenlemede biraz daha artıyor.

Emeklilik hayalleri, artan yaş ve prim günü sayısı sebebiyle çalışanlardan bu denli uzaklaşmış olsa da SGK bu durumu telafi edebilmek için bir başka yöntem sunuyor. Emeklilik yaşına gelmiş ancak emekli olamaış kişilere, başvurmaları halinde ödedikleri tüm primler iade ediliyor.

SGK Primleri İade Ediyor!

sgk 1-1

SGK'dan prim iadesi alabilmek için bazı şartları yerişne getirmek gerekiyor. Bu şartların başında ise emeklilik yaşına gelmiş ya da o yaşı geçmiş olmak geliyor. Başka bir deyişle, "artık çalışmayacağım, prim günlerimin iade edilmesini istiyorum" diyen herkes, iade hakkı kazanamıyor. Bu hak yalnızca emekli olması gereken yaşı doldurmuş, ancak hizmet süresi ya da prim günü şartlarından herhangi birini yerine getirememiş kişilere veriliyor.

SGK primini geri alabilecek yaşta olan kişilerden aynı zamanda bir iş yerinde 4/A kapsamında sigortalı, ya da kendi iş yerlerinde 4/B kapsamında bağkurlu olarak çalışmıyor olmaları bekleniyor. Hali hazırda çalışmaya devam eden kişile prim iadesi, yapılmıyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Vefat Durumunda Eşler ve Çocuklar da İade Alabiliyor!

sgk_sosyal_guvenlik_kurumu

Aynı şartlar geçerli olmak üzere prim iadesinden vefat eden sigortalının eşi ve çocukları da yararlanabiliyor. 4A ya da 4B kapsamında sosyal güvence ile çalışanın vefatı durumunda, emeklilik hakkını elde edememişse, eşine ve çocuklarına dul ve yetim aylığı bağlanamadığından; eş ve çocuklar SGK’ya prim iadesi için başvurup, toplu ödeme alabiliyor.

Aynı anda birden fazla işte çalışan kişilere ödedikleri primler toplamı prime esas kazancın üst sınırını yani 22.072 TL'yi aşarsa, aşan kısmı sigortalıya iade ediliyor. İade edilen kısım yalnızca işçi tarafından ödenen kısım oluyor. İşveren tarafından ödenen primlerin, ne iş verene ne de prim iadesi alan kişiye iadesi yapılmıyor. Primleri iade almak için kişinin bağlı bulunduğu ilçedeki sosyal güvenlik merkezine veya il müdürlüğüne dilekçeyle başvurması gerekiyor. Başvuru incelemeye alınıyor ve uygun görülmesi halinde iade işlemi gerçekleştiriliyor.