Hepimizin emekliliğe dair farklı planları var. Kimimiz emekliliğimizde sevdiklerimizle huzurlu vakitler geçirmek isterken kimimiz de sakin bir sahil kasabasına taşınmayı istiyoruz. Emekli olunca yapılabilecek onlarca alternatif bulunurken bunları etkileyen en önemli faktör şüphesiz ki emekli maaşı. Çalışan vatandaşlar, yaşlılık dönemlerinde daha rahat bir dönem geçirebilmek için emekli maaşlarını nasıl arttırabileceklerini merak ediyor ve kendilerine farklı yollar arıyor. Bu yazımızda emekli olabildiğinizde hayal ettiğiniz huzura kavuşabilin diye emekli maaşınızı nasıl arttırabileceğiniz ile ilgili birkaç seçenek sunmuş bulunuyoruz. İşte çabaladığınıza değmesini sağlayacak o alternatifler!

Aynı Anda Sigortalı Farklı İşlerde Çalışabilirsiniz!

Evet biliyoruz, bu yöntem biraz yorucu fakat part-time birden fazla işte çalışarak aynı anda iki farklı sigorta ödemesi gerçekleştirebilme seçeneği, emeklilik dönemlerinizde size büyük avantajlar sağlıyor. Aynı anda birbirinden farklı iki kuruma prim ödemesi gerçekleştirerek emeklilik döneminizde bu iki kurumdan da maaş alıp emeklilik maaşınızı çift maaş düzeyine çıkarabilirsiniz. İmkanlarınız dahilinde yapabileceğiniz bu çalışmalar ile yaşlılığınıza sağlam bir birikim yapabilirsiniz.

Emekli Olacağınız Kurumu Belirleyebilirsiniz!

Günümüzde çalışan vatandaşlara emeklilik konusunda birbirinden farklı alternatifler sunuluyor. Bağ-Kur, Emekli Sandığı ya da SGK gibi kurumlardan emekli olan vatandaşlar, bu üç kurum arasından da farklı oranlarda emeklilik maaşı alabilme imkanı yakalıyor. Devlet memuru emeklileri Emekli Sandığı üzerinden maaş alırken, SGK ve Bağ-Kur'da işler biraz daha değişiyor. Eğer işe başlama noktasında bir seçim yapma olanağınız bulunuyorsa Bağ-Kur yerine SGK'yı seçmiş olmanız, emeklilik döneminde alacağınız maaşında artış göstermesini sağlıyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Prim Taşıma İşlemi Gerçekleştirebilirsiniz!

Hepimizin bildiği üzere emekli olabilmek için yerine getirmemiz gereken bazı koşullar bulunuyor. Bu koşullardan biri yaş sınırı iken diğeri ise belirli bir gün boyunca ödenmesi gereken prim miktarı oluyor. Çalıştığınız işyeri kapsamında hangi kurumdan prim ödemesi alırsanız alın eğer çalışma hayatınızın son 3,5 yılında SGK'ya geçerseniz ve buradaki prim gününüz 1261 günü tamamlarsa emeklilik maaşınızı SGK'dan alabiliyorsunuz.

Yukarıdaki seçenekleri değerlendirerek çalışma döneminizde emeklilik yıllarınız için büyük bir adım atabilir ve kendinizi hayallerinize daha iyi bir şekilde yaklaştırabilirsiniz. İşlemlerinizi size en yakın SGK Müdürlüğü'ne giderek gerçekleştirebilirsiniz.