Kamu sektörü ya da özel sektördeki uzun bir çalışma hayatından sonra emekli olmak herkesin hayali! Ancak ne yazık ki çalışma hayatını sonlandırsa da emeklilik şartlarını sağlayamayan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların bu hayali suya düşüyordu. Günümüzde ise sosyal güvencesi olmasa da 65. yaşını doldurmuş tüm vatandaşlar, devletten maddi destek alabiliyor. Yaşlılık maaşı olarak bilinen ve ihtiyaç sahiplerine her ay ödemesi gerçekleştirilen devlet desteği, yüzleri güldürecek cinsten! Peki, bu ödemeden kimler yararlanabilir? Başvurular nereye ve nasıl yapılır? Sizler için araştırdık...

YAŞLILIK MAAŞI NEDİR?

Yaşlılık aylığı desteği, çeşitli sosyo-ekonomik durumlar nedeni ile emekli olamayan 65 yaş üstü vatandaşlar için uygun görülen bir ödenektir. 65 yaş ve üzerinde olan vatandaşlar, çeşitli kriterleri yerine getirdikleri takdirde tıpkı emekli olmuş gibi aydan aya maaş alabilirler. Herhangi bir geliri olmayan vatandaşlara yapılan bu ödeme Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın bir projesi olmakla beraber, bu bakanlık tarafından karşılanır.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

YAŞLILIK AYLIĞINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından karşılanan yaşlılık aylığından faydalanmak için vatandaşların şu şartları karşılıyor olması gerekiyor:

  • Kişiler, 65 yaş ve üzerinde olmalı.
  • Kişiler, herhangi bir sosyal güvenceye (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) sahip olmamalı.
  • Aylık gelir varsa belirlenmiş muhtaçlık sınırından daha az olmalı.

YAŞLILIK AYLIĞINA NASIL BAŞVURULUR? GEREKEN EVRAKLAR NELERDİR?

Yaşlılık aylığından faydalanmak isteyen kişiler, eğer yukarıda bahsi geçen şartları taşıyorlarsa bu durumda ikametlerinin bulunduğu il/ilçelerde yer alan kaymakamlıklara gidebilirler. Kaymakamlık bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na bizzat başvurulabilir ya da kanuni temsilcilere vekalet verilerek de başvuru yapmak mümkün. Ayrıca e-Devlet platformu üzerinden online başvuru da yapılabiliyor. İhtiyaç sahiplerinin başvuru esnasında yanında bulundurması gereken evraklar ise şöyle:

  • 2 adet güncel vesikalık fotoğraf
  • Mal beyanı
  • Sağlık raporu
  • Başvuru dilekçesi
  • Fakirlik durum belgesi (Muhtarlıktan alınabilir.)
  • Maaş alınmadığını gösteren resmi belge

2021 YAŞLILIK AYLIĞI NE KADAR? NE ZAMAN NEREDEN ALINIR?

Yaşlılık aylığı alması uygun görülen kişiler, ilk ödemelerini ikamet ettikleri yerde bulunan Ziraat Bankası ya da PTT'den alabilirler. Vatandaşlar isterlerse ikinci ve daha sonraki aylıklarını başka bankalardan da almayı talep edebilirler. Ödemeler, üç ayda bir TC kimlik numarasının son hanesine göre belirlenen günlerde yapılır. 2021 yılı itibariyle alınan yaşlılık aylığı 864.89 lira. Engelli vatandaşlar ise yaşlılık aylığı kapsamında 1035.63 liralık bir destek alabiliyor.