Emekli olabilmek her sigortalı için en büyük ve en temel hedeflerin başında gelir. Bu yüzden Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından belirlenen emeklilik şartlarını tamamlaya çalışır. Bunu yaparken d bunun en erken şekilde olmasını hedefler. Bunun için erken emeklilik konusu her dönem mutlaka sigortalı çalışanların gündeminde yer alır. SGK’nın erken emeklilik konusunda sağladığı bir takım haklar bulunuyor. Bu haklardan birisi de 1999 erken emeklilik hakkı olurken, bu haktan kimlerin ve nasıl yararlanacağı da merak ediliyor.

SGK 1999 ve Öncesi Girişin Avantajları Neler?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), emeklilik sürecine yönelik olarak hesaplama işlemlerini öncelikle SGK giriş tarihi üzerinden gerçekleştirmektedir. SGK giriş tarihi ne kadar erken olursa o kadar çok avantajdan yararlanılabiliyor ve tabii ki erken emekli olunabiliyor. İşte bunu sağlayan haklardan birisi de 1999 ve öncesinde SGK girişinin yapılmış olmasıdır. 1999 ve öncesinde SGK kaydı oluşturulmuş olan kişiler erken emeklilik hakkından yararlanabiliyor.

Bu kişiler o dönemki sigorta ve emeklilik sistemi uygulaması gereğince asgari ücret tutarından daha fazla sigorta prim tutarı ödemesi yapıyordu. Ayrıca 1999 ve öncesinde SGK girişi olan kişiler 3600 gün yani 10 yıllık prim ödeme gün sayısı ve 15 yıllık hizmet süresini doldurduğu takdirde anında emekli olabiliyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

1999 ve Öncesi İçin SGK Girişi Olanların Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu, 8 Eylül 1999 tarihinde gerçekleştiren sigorta ve emeklilik sistemindeki köklü değişikler sonrası hak kayıplarına mahal vermemek adına özel düzenlemeler gerçekleştirdi. Bu düzenlemeler 8 Eylül 1999 ve öncesinde SGK girişi olan kişilere erken emeklilik hakkı getirdi.

Bu tarihten önce sigortalı olan kişilerin 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında 15 yıllık sigortalılık süresi ve 10 yıllık prim ödeme gün sayısı şartlarını tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihler arasında erken emeklilik şartlarını tamamlayan ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapan kişiler daha yüksek emekli maaşı alabilme şansına da sahip oluyor. Böylelikle 1999 ve öncesinde SGK girişi olan kadın veya erkekler emeklilik yaşı şartına takılmadan hemen emekli olabilme fırsatını yakalıyor.