Türkiye’de sosyal sigortalar sistemi kapsamında vatandaşların özel durumlarına yönelik düzenlemeler gerçekleştiriliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından gerçekleştirilen bu düzenlemelerden birisi de malullüleri kapsıyor. Kanun kapsamında maluliyet durumunda olan vatandaşlar için aylık bağlanması söz konudur. Malul vatandaşlara erken emeklilik fırsatı sunan malullük nedir? SGK malulen emeklilik nedir? SGK malulen emekli nasıl olunur? Detaylar haberimizde!

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

SGK Malulen Emeklilik Nedir?

Türkiye’de 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında malulen emekli olabilme imkanı bulunuyor. Malulen emeklilik, vatandaşın sigortalı olarak çalışırken, iş kazası ve meslek hastalıkları gibi kanunda belirtilen hallere maruz kalmasına bağlı olarak kısmi veya tamamen iş gücünü kaybetmesi durumunda emeklilik hakkı tanınmasıdır. Bu sebeple malul durumda olan vatandaşların çalışma olanağının bulunmaması nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından malulen emeklilik ile erken emeklilik desteğinden yararlanması sağlanır.

SGK Malulen Emeklilik Şartları Neler?

SGK tarafından iş gücünü kısmen veya tamamen kaybetmiş olan sigortalılara tanınan malulen emeklilik hakkından yararlanabilmek için diğer ek şartlarında sağlanmış olması gerekiyor. Buna göre malulen emeklilik için sigortalı çalışanın mutlaka 1.800 prim ödeme gün sayısı şartını karşılamış olması gerekiyor. Ayrıca başka birinin bakımına muhtaç durumda olması ve maluliyet oranının mutlaka %60 ve üzeri olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan maluliyet yaşayan sigortalılar, SGK’ya başvuruda bulunarak malulen emekli olabilme imkanına sahip olabilmektedir.

Malulen emeklilik için kişinin yaşadığı maluliyet nedeninin mutlaka çalışmasına bağlı olarak meydana gelmiş olması gerekmektedir. Yani iş kazası, meslek hastalıkları ve bunlara bağlı olarak nedenlerle iş gücü kaybının ortaya çıkması gerekmektedir.

SGK malulen emeklilik hakkından yararlanabilmek için gerekli şartları taşıyanlar SGK il veya merkez müdürlüklerine şahsen başvuru gerçekleştirilebilmektedir.

SGK Malulen Emeklilik Maşı Ne Kadar?

SGK malulen emeklilik maaşı 2022 yılı içinde zamlandı. Bu kapsamda asgari ücret tutarı üzerinden malulen emekli maaşı hesaplaması yapıldığından 2022 net asgari ücret zammı ile birlikte malulen emeklilik maaşı da arttı. Böylelikle 2022 malulen emekli maaşı 2.250 TL oldu. Temmuz ayı ile birlikte malulen emekli maaşlarına ek zam gelip, gelmeyeceğine dair resmi bir açıklama ise bulunmuyor.