Evlenmek isteyenler devlete başvurarak, maddi destek alabiliyor. Evliliğin teşvik edilmesi ve desteklenmesi için devletin evlenmek isteyenlere sağladığı evlilik ödeneği desteği bulunuyor. Devletten alabileceğiniz evlilik ödeneği desteğinden yararlanabilmeniz için belirli şartları sağlamanız gerekiyor. Uygun koşullara sahip olan herkes SGK’ya başvuruda bulunarak evlilik ödeneği almaya hak kazanıyor.

SGK Evlenme Ödeneği Nedir?

Devlet, evlenmek isteyen vatandaşlara maddi ihtiyaçları için destek sağlamaktadır. Evlilik gibi oldukça meşakkatli ve ciddi maliyetlere yol açan bu sürece ilişkin devletin sağladığı maddi destekler bulunuyor. Bu maddi destekler arasında evlenme ödeneği de bulunuyor. SGK çeyiz parası olarak da bilinen bu ödenek ile evlenmek isteyen vatandaşlara belirli koşullar altında maddi destek sağlanmaktadır.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından verilen çeyiz parası desteği ödeneğinden faydalanabilmek için sigortalı veya emekli olunması gerekmektedir. SGK tarafından belirlenen çeyiz parası şartlarını taşıyan herkes evlenme ödeneği alabilmektedir.

2008’den Önce Çalışmaya Başlayanlara Evlenme Ödeneği

SGK, 01.10.2008 tarihinden önce çalışmaya başlayan sigortalıların hak sahiplerine yönelik olarak çeyiz parası ödemesi gerçekleştirmektedir. Bu ödenekten faydalanabilmek için ölüm geliri veya ölüm aylığı alınması gerekiyor. Bu aylığı alan kişilerin evlenmeleri ve bu sebeple de aldıkları aylıklarının kesilmesi durumunda tek seferlik, evlenme ödeneği veriliyor. Evlenme ödeneği, evlilik tarihindeki gelir ve aylığın 2 yıllık tutarına denk gelen düzeyde gerçekleştirilmektedir.

SGK çeyiz parası desteğinden yararlanabilmek için vefat eden sigortalıdan yetim aylığı alınması gerekiyor. Yetim aylığı alan kız çocukları, evlilikleri vesilesiyle kesilecek aylıkları çerçevesinde SGK’ya başvuruda bulunarak, çeyiz parası alabilmektedir.

Emekli Sandığı Kanunu Kapsamında Evlenme Ödeneği

SGK, 01.10.2008 tarihinden önce 5434 sayılı kanuna tabi olarak çalışan kamu görevlisi sigortalının hak sahiplerine yönelik de evlenme ödeneği vermektedir. Bu koşullarda evlenme nedeniyle dul ve yetim aylığı kesilecek olan eş ve kız çocukları faydalanabilmektedir. SGK evlenme ödeneği de tek seferlik olarak verilmektedir. Evlilik tarihinde dul ve yetim aylığı tutarının 12 aylık tutarı üzerinden ikramiye verilir. Bu şekilde Emekli Sandığı sigortalısının vefat etmesi durumunda dul ve yetim aylığı alan hak sahiplerinin evlilikleri dolayısıyla karşılaştığı masraflar için ekonomik destek almaları sağlanmaktadır.