Kadın sigortalılara SGK'dan müjde: Erken emekliliğin önü açıldı! Başvuranlar 6 yıla kadar erken emekli oluyor!

Her birimiz çalıştığımız süre boyunca emekli olmanın hayalini kuruyoruz. Hedeflerimizin başına, iyi bir kariyer yaşantısının ardından, emekli olarak kendimize ve sevdiklerimize daha çok vakit ayırabilmeyi koyuyoruz. Ancak özellikle de kadın çalışanlar için emeklilik her zaman kolay ve mümkün olmayabiliyor. Hamilelik döneminde ve doğum sonrasında birçok kadın sigortalı uzun süreli olarak çalışma hayatından uzak kalıyor.

Bu uzaklaşma, emeklilik zamanının da gecikmesine neden oluyor. Bu duruma ise SGK el atıyor. Son yapılan değişiklikler sayesinde, hamilelik ve doğum sebebiyle çalışma hayatından uzak kalan kadınlar da artık erken emekli olma şansını yakalayabiliyor. Erken emekliliği hakedebilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. İşte erken emekliliğin şartları!

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Doğum Borçlanması Nedir?

sgk 4

Çalışma hayatından bir süre boyunca doğum nedeniyle uzak kalan kadınların, geriye dönük prim ödeme yapmasına imkan veren duruma doğum borçlanması adı veriliyor. Böylece doğum yapması sebebiyle çalışma hayatından uzak kalan kadınlar, çalışmadığı süre için daha sonra toplu şekilde ödeme imkanı elde edebiliyor.

Her çocuk için 2 yıl olmak üzere toplamda 6 yıla kadar erken emekli olma şansı elde edilebiliyor. Bu imkandan faydalanabilmek için, kişinin doğum öncesinde SGK'lı (4a) olarak en azından 1 gün çalışmış olması ve işi bıraktıktan sonra herhangi bir zamanda doğum yapmış olması gerekiyor. Buna ek olarak çocuğun sağ doğmuş ve hala yaşıyor olması şartı aranıyor. Ayrıca doğum borçlanmasından faydalanmayı amaçlayan kadın SGK'lının, doğumdan sonra 2 yıl çalışmamış olması ve kısmi prim ödenmemiş olması gerekiyor.

Doğum Borçlanmasından Hangi Sürelerde Faydalanılabilir?

sgk 2

Sigortalı çalışma hayatına hamilelik veya doğum sebebiyle ara vermiş olan kadın çalışanlar, her çocuk için en fazla iki yıl olmak üzere toplamda 3 çocuk için azami 6 yıl geriye dönük borçlanma hakkı kazanabiliyor. Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra  adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmıyor. Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılıyor.

Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabiliyor. İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalıya, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süre için borçlanma imkanı tanınıyor.