Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Doğumdan sonra çocukların sağlıklı gelişimi açısından asgari 2 yıllık süre boyunca anneye daha fazla ihtiyaç duyması, sosyal güvenlik sistemimizde kendisine yer buluyor. Kadınların anne oldukları tarihten itibaren 2 yıl boyunca çalışamayacakları göz önüne alınarak, Doğum Borçlanması adı altında bu süre için geçmişe yönelik borçlanma yapılabiliyor. Sosyal güvenlik sistemimizde, olağanüstü haller ve çeşitli koşullara sahip zaman dilimleri için geriye yönelik ödeme yapılabiliyor. Doğum Borçlanması Kadın sigortalılar için özel olarak tanımlanmış bir hak.

SGK Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum Borçlanması için 3 çocuğa kadar sunulan bir hak söz konusu. Her çocuk için 2 yıl olmak üzere, üç çocuğa sahip bir anne 6 yıla kadar Doğum Borçlanması gerçekleştirebilir. Bunu yapabilmek için elbette belirlenmiş ilave şartlar bulunuyor. Bu şartların ilki, doğumdan önce mutlaka kişinin sigortalılığının başlamış olması, Yani sosyal güvenlik sistemine tabii olarak çalışırken, doğum nedeniyle 2 yıl çalışamamış olmak gerekiyor.

Dolayısıyla bu süre boyunca prim ödenmemiş olması gerekiyor. Buna ilave olarak Borçlanılacak dönemde, çocuğun yaşıyor olması koşulu da bulunuyor. Borçlanılacak dönemde, kişinin adına herhangi bir primin ödenmemiş olması da diğer koşullardan biri. 3 Çocuk için 6 yıl geriye yönelik borçlanan bir anne, dolayısıyla emeklilik için gereken prim gün sayısını daha erken doldurabiliyor. Ya da daha yüksek prim günü üzerinden emekli olarak, daha yüksek emekli maaşı almaya hak kazanabiliyor.

Doğum Borçlanmasıyla En Fazla Ne Kadar Prim Kazanılır?

Doğum Borçlanması her çocuk için en fazla 720 gün olarak hesaplanıyor. Yine en fazla 3 çocuk için borçlanma yapılabiliyor. Dolayısıyla koşulları yerine getiren 3 çocuk annesi bir kişi toplamda 2160 gün borçlanabiliyor. 2022 yılı için en düşük 57.43 en yüksek 430.8 gün başına borçlanma yapılabiliyor. Borçlanma istendiğinde, ihtiyacınız olan gün sayısına göre 2160 günden daha az olmak üzere yapılabiliyor.

Ayrıca doğum borçlanmasıyla emeklilik için gerekli koşulların tamamlanıyor olması halinde, çeşitli bankalardan bu borçlanmayla ilgili kredi desteği alınabiliyor. Dolayısıyla hemen emeklilik hakkı kazanılıyor ve kredi emekli maaşından ödenebiliyor. Daha önce sigortalı olmamış ancak doğum yapmış, ev hanımları içinde Doğum borçlanması yoluyla emeklilik yolu açılmış durumda.