Bu adımları uyguladığınızda SGK'dan en yüksek emekli maaşını alabilirsiniz.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Birçok insan geleceğini güvence altına almak için emekli maaşının yüksek olmasını istiyor. Gelecek için bir teminat olan emekli maaşlarını artırmanın bazı yolları mevcut. Ancak yüksek bir emekli maaşına sahip olmak için planlı hareket etmek gerekiyor. Emeklilik planlarını son yıllara bırakmak yerine çok daha öncesinden planlamaya başlamak büyük avantaj sağlıyor.

Yüksek Bir Emekli Maaşı için Primlerinizi Tavandan Yatırın

Alacağınız emekli maaşının miktarı ödenen prim miktarlarıyla doğru orantılı. Hangi sigorta tipinde veya sistemde olursanız olun, emekli maaşınız için ödediğiniz primlerin önemi çok büyük. Prim ücretlerini tavan miktardan yatıran kişilerin aldıkları emekli maaşları da bu sayede, böyle yapmayanlara göre daha yüksek oluyor. Ancak primlerinizi tavan miktardan ödemeye düzenli olarak devam etmelisiniz. Eğer bazı aylarda düşük prim ödemeleri yaparsanız alacağınız emekli maaşını olumsuz etkilemiş olursunuz.

Bireysel Emeklilik Sistemi Sayesinde Geleceğinizi Güvenceye Alın

BES olarak da bilinen bireysel emeklilik sistemi, emekli maaşını artırmak için tercih edilen yollardan biri olarak biliniyor. Bu sistem birikimlerin toplanıp değerlendirilmesine dayanıyor. Şartları arasında 10 yıl boyunca sistemde kalmak ve 56 yaşını doldurmak gibi kurallar bulunuyor. Bireysel emeklilik sisteminde bütçenize en uygun tutarı belirleyip her ay prim yatırmanız gerekiyor. Sisteme yatırdığınız her primin %25 kadarı da devlet katkısı olarak hesabınıza ekleniyor. Şartları tamamladığınızda birikiminizi emeklilik toplu ödemesi veya emeklilik maaşı şeklinde kullanabilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminin önemli bir avantajı daha bulunuyor; 10 yıl çalışma ve 56 yaş şartını doldurduğunuz halde sistemde kalmaya devam edebilirsiniz. Bu sayede daha yüksek birikimler oluşturarak, yüksek bir emekli maaşına sahip olabilirsiniz.

Çift Sigorta Yaparak Yarınlarınızı Teminat Altında Tutun

Emekli maaşını artırma yollarından biri de çift sigorta. Sosyal güvenlik reformunun ardından, çalışanların sadece kendi şirketlerinde ve sadece bir sigorta tipinde sigortalı olmaları kuralı kaldırıldı. Bu sayede şirket çalışanları çift sigorta şansı elde etmiş oluyor. Hem Bağ-Kur'a hem de SSK'ya emeklilik prim ücreti ödenebiliyor. Bağ-Kur'a ve SSK'ya düzenli olarak prim ödeyen kişi, iki sigortanın sadece birinden emekli olabilse de, kişinin isteğine bağlı olarak iki fon birleştirilebiliyor ve kişi daha yüksek emekli maaşına sahip olabiliyor.