Emeklilik, SGK kapsamında çalışan herkesin en büyük hayali oluyor. Emekli olan kişiler, geçim kaygısı olmadan kendilerine ve sevdiklerine daha çok vakit ayırabiliyor. Bu nedenle çalışan herkes, erken emekli olmanın yollarını arıyor. Bu yöntemlerle, çalışan kişiler erken emeklilik hakedebiliyor.

1999 Öncesi SGK Girişi

Halk arasında 3600 günden emeklilik olarak da bilinen bu formül, aslında sigortalılık başlangıcı 9 Eylül 1999 öncesi olanları kapsıyor. Sigorta girişi bu tarihten önce yapılan kişiler, 15 yıllık hizmet süresi ve 3600 prim günü şartını yerine getirmeleri halinde erken emekli olabiliyor.

Doğum Borçlanması

Hamilelik ve doğum süreciyle birlikte iş hayatından uzak kalan kadınlar, adlarına sigorta primi ödenmeyen bu dönemler için geriye dönük prim ödemesi yaparak erken emekli olabiliyor. Bu uygulama, doğum borçlanması olarak adlandırılıyor. Her çocuk için 2 yıl olmak üzere, çalışan kadınlar en fazla 3 çocuk için doğum borçlanmasından faydalanarak 6 yıla kadar erken emekli olabiliyor.

Yurtdışı Borçlanması

Sigorta başlangıcı Türkiye'de yapılmasına rağmen, çalışma hayatının bir kısmını yurt dışında geçirmek durumunda kalan vatandaşlar, Türkiye'ye döndükten sonra, yurt dışında çalışarak geçirdikleri süre için geriye dönük prim ödeyerek erken emekli olabiliyor. Bu uygulama yurt dışı borçlanması olarak adlandırılıyor ve bu imkandan faydalanma isteyen kişilerin, yurt dışında çalıştıkları süreyi belgelemeleri gerekiyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Askerlik Borçlanması

SGK kapsamında çalışan ve çalışma hayatına askerlik nedeniyle ara vermek zorunda kalan erkek çalışanlar, askerlik nedeniyle çalışmaya ara verdikleri bu süre için geriye dönük prim ödeyerek erken emeklilik hakkı elde edebiliyor. Bu yöntem Askerlik Borçlanması olarak adlandırılıyor ve bu yöntemle 2 yıla kadar erken emekli olma hakkı kazanılabiliyor.

Ücretsiz İzinli Kamu Personeline Borçlanma Hakkı

Kamu personeli olarak çalışan kişiler, ücretsiz izin kullandıkları süreçte hem maaş almıyor, hem de bu süre emeklilik süresinden düşülmüyor. Dolayısıyla belli bir dönemi ücretsiz izinde geçiren kamu çalışanları için, bu süre adına geriye dönük prim ödeyerek emeklilik süresini geri çekme hakkı doğuyor.

Fiili Hizmet Zammı

Bazı meslek grupları diğerlerinden daha ağır çalışma koşullarına sahip olduğu için, bu meslekleri yapan kişilere her yıl 60 ile 90 gün arasında ekstradan prim günü veriliyor. Bu da kişileri her yıl emekliliğe 60-90 gün arasında yaklaştırıyor. Madenciler, dalgıçlar ve tsk mensuplarından başlayıp geniş bir yelpazeye yayılan bu meslek grupları, diğerlerinden daha erken emekli olabiliyor.

Malulen Emeklilik

Bir rahatsızlık sonucu çalışma gücünü kaybeden kişiler, bu durumu ilgili sağlık kuruluşlarından aldıkları raporla kanıtlamaları ve 10 yıllık hizmet süresini doldurmaları halinde yaş ve prim günü sayısı gözetilmeksizin erken emekli olabiliyor.

Staj Sürelerini Borçlanmak

İster yurt içinde, ister yurt dışında, SGK'ya bağlı olmaksızın staj yapan kişiler, bu süreyi belgelediği taktirde, geriye dönük prim ödeyerek erken emekli olabiliyor. Bu uygulamaya Staj Borçlanması adı veriliyor.

Avukatlık Stajı Borçlanması

Avukatlar için de birçok meslek grubunda olduğu gibi staj zorunlu tutuluyor. Bu staj süresi için geriye dönük prim ödeyen kişiler, erken emekli olabiliyor. Bu durum da staj borçlanması olarak adlandırılıyor.

Fahri Asistanlık Stajı Borçlanması

Stajın zorunlu tutulduğu bir diğer meslek grubu da doktorluk oluyor. Doktorlar da sigortasız olarak geçirilen fahri asistanlık staj sürelerini borçlanarak erken emekli olabiliyor.

Grev ve Lokavtta Geçen Sürelerin Borçlanılması

Grev ve Lokavt zamanlarında geçen süreler de borçlanılabiliyor. Böylece bu kişiler de erken emeklilik hakkı elde edebiliyor.