Sosyal Güvenlik sistemimiz, çalışan sayısının farklı kurumlar çatısı altında yükselmesi, emeklilerin sayısının artması, kurumlar arası emeklilik koşullarının farklılaşması gibi nedenlerle birkaç defa yapılan yeni düzenlemelerle günümüzdeki halini aldı. Günümüzde emekli olabilmek için, sigortalılık başlangıcına göre değişen emekli olma yaşı, yine buna göre belirlenen ödenmiş prim gün sayısı ve sigortalılık süresi koşullarının yerine gelmesi gerekiyor.

Buna karşın sosyal güvenlik sisteminde kapsamlı şekilde değişiklik yapılan 1999 yılı Eylül ayı öncesinde sigortalı olanlar, farklı koşullarla sigortalı olmuşlardı. Bu durumdaki kişiler için emeklilik yaşı koşulu bulunmadığı gibi 5.000 prim günü ödemesi ve 25 yıllık sigortalılık süresi emekli olmak için yeterliydi. Bu sebeple sıklıkla duyduğumuz Emeklilikte Yaşa Takılanlar ya da EYT’liler olarak adlandırılan çok sayıda mağdur ortaya çıkmış oldu.

Erken Emeklilik İçin Ne Yapılmalı?

EYT konusunda uzun yıllardır çeşitli koşul iyileştirmeleri yapılıyor. Bunun yanında yeni formüller üzerinde de çalışılıyor. Şu anda 1999 Eylül ayı öncesinde sigortalılık süresi başlamış olanlar, 3.600 Prim günü ödemesi 25 yıl sigortalılık süresi ve erkeklerde 55, kadınlarda 50 yaş koşullarıyla erken emekli olabiliyor. Bu durumda olanların prim gün sayısı tamamlanmamış olanlar, prim için borçlanma yoluyla emekli olabiliyor ve kredi taksitlerini de emekli aylığından ödeyebiliyor. 1999 Eylül ayı sonrasında sigorta başlangıcı yapmış olanların, işe giriş tarihlerine göre, emeklilik yaşı ve ödemesi gereken prim gün sayısı artıyor. O zaman yapılan düzenleme, ülkenin koşulları, uzayan ortalama ömür gibi kıstaslar ele alınarak oluşturulmuştu.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

EYT Sorunu İçin Yeni Formüller Hazırlanıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatla, EYT’liler için yeni formüller hazırlanıyor. 1999 Eylül ayı öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlayan kişilerin, o zaman ki emeklilik koşulları nedeniyle kazanılmış hakları bulunuyor. Ancak sistemde yapılan düzenleme nedeniyle hak kayıpları ortaya çıkmıştı. Ülkemiz yasalarına göre kazanılmış hakkın, değişiklikler nedeniyle kaybedilmesi sonucunda mutlaka telafisinin yapılması gerekiyor. Bu çerçevede şimdilik sadece erken emekli olabilen EYT’liler için, yeni düzenlemeler yapılacağı müjdesi geldi. Ülkemizin gelecek yıl seçim gündemine giriyor olması, EYT’lilerin iyi bir haber beklemelerine yol açıyor. İktidarın seçim nedeniyle sayıları bir hayli fazla olan EYT mağdurlarını memnun edeceği bir ortayol bulacağı beklentisi giderek artıyor.