Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından yapılan yeni düzenlemeyle birlikte milyonlarca vatandaşa erken emeklilik fırsatı geldi. EYT müjdesi beklenirken SGK’dan gelen 1999 ve öncesi için erken emeklilik fırsatından o kişiler yararlanabiliyor. 1999 ve öncesinde SGK girişi olanlar hemen SGK’ya başvuruda bulunarak, erken emeklilik hakkından yararlanabiliyor. İşte SGK’nın 1999 ve öncesi sigorta girişliler için sunduğu erken emeklilik şartları ve başvuru koşulları!

1999 ve Öncesi SGK Girişlilere Erken Emeklilik Fırsatı

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından 8 Eylül 1999 tarihinde gerçekleştirilen sigorta ve emeklilik sistemindeki düzenleme, pek çok vatandaş için hak kaybına neden olmuştu. Uzun yıllardır ciddi mağduriyet yaşayan bu düzenleme tarihi öncesindeki sigorta girişliler için artık erken emeklilik hakkı tanındı. SGK tarafından yapılan düzenleme ile birlikte SGK giriş tarihi 8 Eylül 1999 ve öncesinde olan kişiler erken emekli olabilecek. Ancak SGK, bu tarihten önce sigorta girişi olan kişilerin erken emekli olabilmesi için bazı şartları tamamlamalarını beklemektedir.

1999 ve Öncesi Sigorta Girişlilerin Erken Emeklilik Şartları

SGK tarafından 1999 ve öncesinde SGK girişi olan kişilere tanınan erken emeklilik hakkından yararlanabilmek için belirli şartların sağlanmış olması gerekiyor. Bu şartların en başında da doğal olarak SGK ilk işe giriş tarihinin mutlaka 8 Eylül 1999 ve öncesinde olması gerekiyor. Bununla birlikte kişinin 9.10.1999 ile 30.04.2022 tarihleri arasında 15 yıllık sigorta süresini ve 10 yıl prim ödeme gün sayısı şartlarını tamamlamış olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan tüm vatandaşlar SGK’ya başvuruda bulunarak, emeklilik yaşı kriterini beklemeden anında emekli olabiliyor. Yani bu kişiler SGK’dan erken emekli olabilme şansına sahip olabiliyor.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

1999 ve Öncesi Sigorta Girişlilere Yüksek Emekli Maaşı

1999 yılında yapılan sigorta ve emeklilik sistemine ilişkin kanun değişikliğinden önce sigorta prim ödemeleri asgari ücretten yüksek tutarda yapılıyordu. Bu nedenle de bu tarihten önce yapılan sigorta prim ödemeleri erken emeklilik hakkından yararlanarak, emekli olan vatandaşlara daha yüksek emekli maaşı olarak geri dönmektedir. Dolayısıyla SGK’nın yeni düzenlemesi ile birlikte belirlenen şartlara sahip olan ve erken emeklilik hakkından yararlanan kişiler daha yüksek emekli maaşı da alabilecek.