Erken emeklilik konusu her dönemde olduğu gibi 2022’de de sigortalı olarak çalışanların gündeminden düşmüyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun(SGK) tanıdığı erken emeklilik haklarından kimlerin, nasıl yararlanabildiği çok sık şekilde araştırılıyor. SGK, 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanlar için erken emeklilik müjdesini doğurdu. Peki 1999 ve öncesinde SGK girişi olanlar nasıl erken emekli olabilir? Tüm detaylar haberimizde!

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

1999 ve Öncesinde SGK Girişinin Avantajları

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) kapsamında sigorta ve emeklilik sistemi ölçeğinde yapılan köklü değişiklikler milyonlarca vatandaşı etkiliyor. Bu kapsamda 8 Eylül 1999 tarihinde yapılan sigorta ve emeklilik düzenlemesi nedeniyle bu tarihten önce sigorta girişi olanlar çeşitli hak kayıpları yaşadı. SGK tarafından vatandaşların yaşadıkları hak kayıplarının giderilebilmesi amacıyla 1999 ve öncesinde SGK girişi olanlara erken emeklilik fırsatı sunuyor.

SGK erken emeklilik şartlarını yerine getiren 1999 ve öncesinde SGK girişli tüm vatandaşlar, erken emeklilik hakkından yararlanabiliyor. Ayrıca söz konusu tarih öncesinde SGK girişi olanlar net asgari ücret tutarından daha yüksek tutarda prim ödemeleri yapıyordu. Bu nedenle vatandaşlar erken emeklilik ile birlikte daha yüksek emekli maaşı hakkından da yararlanabiliyor.

1999 ve Öncesinde SGK Girişliler İçin Erken Emeklilik Şartları Neler?

SGK tarafından 1999 ve öncesinde SGK girişi olanlar için tanınan erken emeklilik hakkından yararlanabilmek için sigorta giriş tarihi şartı dışında da bazı koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. Buna göre SGK tarafından 1999 ve öncesinde SGK girişlilerin erken emekli olabilmesi için sigorta başlangıç tarihinin “8 Eylül 1999” ve öncesinde olması gerektiğini belirtiyor.

Bununla birlikte kişinin 15 yıllık sigortalılık süresini doldurmuş olması ve 3.600 prim gününe sahio olması gerekmektedir. Ayrıca söz konusu bu şartların mutlaka 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu tarih aralığında söz konusu erken emeklilik düzenlemesinde belirtilen şartları sağlamış olan vatandaşlar, emeklilik yaşı şartını beklemeksizin erkenden emekli olabiliyor. SGK tarafından uygulanan erken emeklilik şartlarını tamamlayan tüm vatandaşlar SGK’nın il ve ilçe müdürlüklerine giderek, şahsen erken emeklilik başvuru işlemlerini gerçekleştirmesi gerekiyor.