Emeklilik konusu, her sigortalı için en önemli konuların başında gelir. Özellikle erken emeklilik ile erken yaşlarda emekliliğin rahatlığını yakalamak isteyen çok fazla kişi bulunuyor. Ancak mevcut sigorta ve emeklilik kanunu gereğince herkesin erken emeklilik gibi bir fırsattan yararlanabilmesi maalesef mümkün olamıyor. Peki kimler erken emekli olabilir? 1999 erken emeklilik imkanı nedir? İşte 1999 ve öncesi sigorta girişlilere tanınan erken emeklilik hakkıyla ilgili tüm merak edilenler!

1999 ve Öncesi Sigorta Girişlilere Erken Emeklilik Fırsatı

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), 8 Eylül 1999 tarihinde gerçekleştirilen sigorta ve emeklilik sistemi düzenlemesi sonrasında mağduriyet yaşayan hak sahiplerine yönelik yeni bir düzenleme getirdi. Gelen yeni düzenleme ile birlikte 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanlara erken emeklilik fırsatı doğdu. 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanlar 8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigorta başlangıcı olan sigortalılara göre daha erken emekli olabiliyor. Ancak SGK, 1999 ve öncesinde SGK girişi olanların bu haktan yararlanabilmesi içinde bazı şartları yerine getirmiş olmalarını talep ediyor.

1999 ve Öncesinde SGK Girişliler Nasıl Emekli Olur?

SGK tarafından 1999 ve öncesinde SGK girişi olanlara tanınan erken emeklilik hakkından yararlanabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar açıklandı. Buna göre kişilerin sigorta başlangıç tarihlerinin mutlaka 8 Eylül 1999 ve öncesinde olması gerekiyor. Bu noktada staj başlangıç tarihi 1999 ve öncesinde olması ise kapsam dışı tutuldu. Bu öncelikli şarta sahip olan sigortalılardan ayrıca 09.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında; 15 yıllık sigortalılık süresini, 3600 prim günü sayısını tamamlamış olmaları şartlarını da tamamlamış olmalarını beklemektedir. Bu şartları sağlayan 1999 ve öncesindeki sigorta girişi bulunan sigortalılar, erken emeklilik hakkından yararlanabiliyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

SGK tarafından belirtilen 1999 ve öncesi SGK girişlilerin erken emeklilik şartlarını taşıyan tüm sigortalılar, SGK il veya ilçe müdürlüklerine başvurabiliyor. SGK emeklilik hesaplama işlemleri için yapılan başvurular çerçevesinde şartları taşıdığı belirlenen sigortalıların, SGK erken emeklilik hakkından yararlanabilmelerinin önü açılıyor. Böylelikle 9 Eylül 1999 tarihinden itibaren SGK girişi olan tüm sigortalılara göre bu tarihten önce sigorta girişi olanların daha önce emekli olabilmeleri mümkün oluyor.