Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Ancak yapılan düzenlemelerle emeklilik yaşı sürekli artıyor. Hal böyle olunca vatandaşın emekli olup kendine ve sevdiklerine zaman ayırma hayalleri de öteleniyor. Özellikle de son zamanlarda EYT yani emeklilikte yaşa takılanlar bu konuda büyük mağduriyet yaşarken, bu güruhu sevindirecek haber geldi! İşte EYT'lileri sevindirecek o haberin detayları!

8 Eylül 1999 ve Öncesinde Sigortalı Olanlara Müjde Geldi!

Son yapılan düzenlemelere göre, ilk defa 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigorta başlangıcı yapılmış olan SGK'lı çalışanlar, bu tarihten sonra sigortalı olarak çalışmaya başlayanlara göre daha erken emekli olabiliyor. Erken emeklilik bazı şartları yerine getirmiş olmak gerekiyor. O şartlar arasında;

  • Sigorta başlangıç tarihinin mutlaka 8 Eylül 1999 ve öncesinde olması,
  • Bu tarihten önce SGK kapsamında çalışmaya başlayanların, 15 yıllık hizmet süresini doldurması,
  • 3600 gün ya da 10 yıl boyunca eksiksiz prim ödenmiş olması,
  • Kişinin çalışma hayatını, 4A (SSK), 4B (BAĞ-KUR) ve 4C (Emekli Sandığı) sigorta kollarından birine dahil olarak tamamlamış olması,
  • İşveren ya da sigortalı tarafından SGK'ya ödenen primlerin eksiksiz yatırılmış olması, borç bulunmaması,
  • 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim günü şartlarının, 9 Eylül 1999-30 Nisan 2008 tarihleri arasında tamamlanmış olması yer alıyor.

Staj başlangıcı 1999 ve öncesi dönemde olanlar bu kapsama dahil edilmiyor. Staj yapılan süre, SGK'lı çalışma süresi içerisinde değerlendirilmiyor.

8 Eylül 1999 ve Öncesinde Sigortalı Olanların Emeklilikte Elde Ettiği Avantajlar Neler?

SGK'lı olarak çalışmaya başlama tarihi 8 Eylül 1999 ve öncesine denk gelen vatandaşlar, emeklilik anlamında birtakım avantajlar kazanıyor. İlk Avantaj; bu kişilerin emekli olabilmeleri için, 15 yıllık hizmet süresini ve 3600 prim gününü doldurmaları yeterli olduğundan, herhangi bir yaşı beklemek zorunda kalmamaları oluyor.

Bir diğer avantajları ise maaş konusunda ortaya çıkıyor; 8 Eylül 1999 ve öncesinde SGK'lı olarak çalışmaya başlayanların emekli maaşları, bu tarih sonrasında sigortalı olarak çalışmaya başlayanlara göre daha yüksek oluyor. Çünkü o tarihten öncesindeki primler, asgari ücretin daha üzerinde ödeniyor. 1999 yılı ve öncesinde sigorta girişi yapılanlar için en düşük emekli maaşı 1600 TL olarak belirlenirken, 2000 yılı ve sonrasında SGK'lı olarak çalışmaya başlayanlar için bu tutar 1500 TL 'de kalıyor.