Ülkemizde her vatandaşın en büyük hayali emekliliktir. Hatta herkes erken emekli olabilmeyi hayal eder. Emeklilik güvencesine erken yaşta sahip olmak isteyenler, erken emeklilik yöntemlerini araştırıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) o kesimdeki kişilere uğraşmalarına gerek olmadan anında erken emekli olabilme şansı tanıyor. 1999 ve öncesinde SGK girişi olanlara tanınan erken emeklilik fırsatına dair tüm merak edilenler haberimizde!

1999 ve Öncesinde Erken Emeklilik Hakkı

Türkiye’de sigorta ve emeklilik sistemi uygulamaları gereğince emeklilik işlemlerinde öncelikle SGK giriş kaydı değerlendirilir. Böylelikle kişinin ne zaman emekli olabileceği belirlenir. SGK, bu işe giriş tarihi ışığında bazı sigortalılara esnek kriterler sunuyor. Böylelikle 1999 ve öncesinde SGK giriş olanlar erken emekli olabilme hayalini kolayca gerçeğe dönüştürebiliyor. Ayrıca 1999 ve öncesi sigorta girişliler 2000 sonrasında sigorta girişi olanlara göre daha yüksek tutarlı emekli maaşı alabiliyor.

SGK tarafından 8 Eylül 1999 tarihinde yapılan sigorta ve emeklilik sistemi düzenlemeleri çerçevesinde hak kaybı yaşayan kişilere özel avantajlar sunuyor. Bu avantajlar çerçevesinde 15 yıllık sigortalılık süresi, 3600 günlük prim ödemesi yaparak erken emekli olabiliyor. Ayrıca emekli maaşı tutarları, 2000 ve sonrasında sigorta girişi olanlara göre daha yüksek olur. 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanların daha sonrasında getirilen SGK emeklilik yaşından muafiyeti bulunuyor. Böylelikle emeklilik şartlarını tamamlamış olmasına rağmen yaş şartını beklemek zorunda da kalmıyor.

1999 ve Öncesinde SGK Girişi Olanlara Erken Emekliliğin Şartları

SGK tarafından tanınan erken emeklilik fırsatından faydalanabilmek için mutlaka öncelikli olarak 8 Eylül 1999 ve öncesinde SGK girişinin olması gerekiyor. Bu şartı tamamlayanların daha sonar 15 yıllık sigortalılık süresini doldurmuş olması, 3600 pim gününü tamamlaması gerekmektedir. Ayrıca 15 yıllık sigortalılık süresinin ve 3600 prim gününün şartlarının mutlaka 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında tamamlanmış olması gerekiyor. Bu şartları sağlayan sigortalılar, SGK’ya başvuruda bulunarak, anında emekli olabiliyor.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

1999 ve öncesinde SGK girişi olanlar için uygulanan emeklilik maaşı tutarı 1.600 TL olarak belirlenmiştir. Emekli maaşı tutarı 2000 ve sonrasında sigorta girişi olanlar için 1.400 TL olarak belirlenmiştir. 2022 ile birlikte devletin aldığı karar ile en düşük emekli maaşı tutarı ise 2.500 TL’ye çekilmiştir.