Geliri olmayan ev hanımlarına SGK'dan müjde: Artık ev hanımları da isteğe bağlı prim ödeyerek emekli olabiliyor!

Hepimiz günün birinde emekli olabilmek için çalışıyoruz. Çalıştığımız süre boyunca en büyük motivasyonumuz olarak ise, emekliliğimizi hakedip kendimize ve sevdiklerimize bol bol vakit ayırabileceğimiz zamanları hayal ediyoruz. Ancak hayallerimiz her zaman gerçekleşmeyebiliyor.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Kimimiz yıllarca çalışmamıza rağmen emekliliği hakedemezken, kimimiz de evlilik, çocuk ve benzeri sebeplerle çalışma hayatına hiçbir zaman atılamıyor. Bu süre içerisinde çalışamayan  ve emekli olma hayallerine kavuşamayan ev hanımlarına SGK'dan büyük müjde geliyor. Artık ev hanımları da dışarıdan isteğe bağlı prim ödeyerek emekli olabiliyor.

SGK'dan Ev Hanımlarına Müjde!

emeklilik4-1

Ev hanımlarının emekli olabilmesi için bazı şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Bu şartların başında en az 25 yıl evli kalmış olmak ve 50 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Bunlara ek olarak, isteğe bağlı prim ödeyerek emekli olacak kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu ile bağı bulunmaması gerekiyor. Belli bir süre SGK'lı olarak çalışmış olsa da isteğe bağlı prim ödeyerek emekli olma başvurusu yaptığı esnada herhangi bir iş yerinde sigortalı çalışmıyor olması şartı aranıyor.

Elbette amaç ev hanımlarının maddi anlamdaki mağduriyetini gidermek olduğu için, isteğe bağlı olarak emekli olmak isteyenlerin gelir vergisine tabi olmaması gerekiyor. Başka bir deyişle kişinin herhangi bir gelirinin olmaması gerekiyor. Ayrıca başvuru sahibine bağlanmış bir dul veya yetim aylığı bulunmaması şartı aranıyor.

Bu şartların arasında en önemlisi en az 25 yıl evli kalmak ve 50 yaşını doldurmak olarak açıklanıyor. Buradaki amaç hem ev hanımlarının mağduriyetini gidermek, hem evlilik müessesesinin devamlılığını sağlamak, hem de çalışmaya teşviki artırmak oluyor.

Kadınlar Güçleniyor!

emeklilik 5-1

SGK'nın açıkladığı bu emeklilik yasası ile birlikte, evine, eşine ve çocuklarına vakit ayırdığı için çalışma hayatında yer alamayan, ya da uzun süreli çalışamayan ev hanımlarının emekli olması sağlanıyor. Böylece kadınlarımız güçleniyor, buna bağlı olarak da ülkemiz güçleniyor.

Bu konuda zaman zaman PTT de kolaylık sağlayabiliyor. Emekli maaşının PTT'den alınması ve taksitlerin düzenli olarak tahsil edilmesi şartı ile PTT, isteğe bağlı emeklilik ödemeleri için kredi veriyor. Böylece ev hanımları da emekliliğini hakederek aile bütçesine katkıda bulunuyor, ekonomik özgürlüğünü ele alıyor.