Malulen Emeklilik, Engelli aylığı ile sıklıkla karıştırılan bir durum. Malulen emekli olabilmenin ön şartı, sigortalı olarak çalışırken, herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle en az % 60 iş gücü kaybına uğramış olmaktır. Bununla birlikte % 60 iş gücü kaybına uğrayan bir kişi, yaşadığı sağlık sorununa göre değişen en az % 40 ve üzerinde engelli raporu da alabilir. Ancak her % 40 engelli, engeline göre % 60 ve üzerinde iş gücü kaybına uğramaz. Bu noktada işler biraz karışıyor ve bu sebeple de karıştırılıyor.
Malulen emekli olabilmek için, sigortalı olarak çalışırken en az % 60 iş gücü kaybına uğradığınız bir sağlık sorunu yaşamış olmanız gerekiyor. Bunun yanında en az 10 yıldır sigortalı olmanız ve en az 1.800 gün prim ödemiş olmanız da gereken diğer koşullar.

Malulen Emekli Olmanın Şartları Nelerdir?

Öncelikli şart, sigortalı olarak çalışırken herhangi bir hastalık nedeniyle, iş gücü kaybına uğramış olmanızdır. Bu iş gücü kaybının yetkili sağlık kuruluşlarının yetkili sağlık kurulları tarafından en az % 60 olarak belgelenmesi gereklidir. İş gücü kaybına neden olan sağlık sorununun, iş yerinde herhangi bir kaza nedeniyle gerçekleşmesi gerekmiyor. Örneğin herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle yapılan organ nakli nedeniyle de iş gücü kaybı % 60 üzerinde oluşabiliyor.

Böyle bir durumda da sigortalı çalışan malulen emekli olmaya hak kazanıyor. Ancak diğer koşulları da yerine geldiyse. % 60 düzeyinde iş gücü kaybı yaşayan sigortalının aynı zamanda en az 10 yıldır sigortalı olması gerekiyor. 10 Yıl boyunca sürekli çalışmamış olsa da, sigortalı olarak kaydının en az 10 yıl öncesi yapılmış olması şart.

Son şart malulen emekli olabilmek için sigortalının en az 1.800 iş günü sigorta primi ödemiş olması gerekiyor. Bu koşullara sahip herkes, malulen emekli olmak için başvurabiliyor.

Bim Market 6000 TL Maaş ile Binlerce Yeni Kasiyer Alacak, İŞKUR'dan Başvuru Yapanlar Hemen İş Başı Yapacak! Bim Market 6000 TL Maaş ile Binlerce Yeni Kasiyer Alacak, İŞKUR'dan Başvuru Yapanlar Hemen İş Başı Yapacak!

Malulen Emeklilik İçin Nereye Başvurulmalı?

Malulen emekli olabilmek için SGK Müdürlüklerine başvurulması gerekiyor. Kurum sizi, gerekli sağlık raporunun alınabilmesi için yetkili bir sağlık kurumuna sevk ediyor ve gereken süreç süratle tamamlanıyor. En son çıkarılan Torba Yasa, malulen emeklilikle ilgili birkaç değişikliğin yapıldığı düzenlemelere sahip. Bununla birlikte bu düzenlemeler içerisinde, malulen emekli olabilmek için gereken koşullarda bir değişiklik yapılmadı.