Emeklilik sistemi şartlarını tamamlayarak, yaşlılık dönemini emeklilik konforuyla taçlandırmak herkesin en büyük hayalidir. Hayatının önemli zamanlarını sigortalı olarak çalışan geçiren vatandaşlar, emeklilik hayallerini gerçeğe dönüştürmek için mücadele ediyor. Sigorta sistemlerinde yapılan düzenlemeler Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından çeşitli yeni hakların sağlanmasını zorunlu hale getiriyor. 1999 ve öncesinde SGK girişi olanlar için erken emeklilik fırsatı bulunuyor. Peki 1999 emeklilik avantajları neler?

1999 ve Öncesinde SGK Girişi Olanlara Avantajlar

1999 ve öncesinde SGK girişi olanların elde edebilecekleri avantajların en başında erken emeklilik şansından faydalanabilmeleri geliyor. 1999 ve öncesinde sigortalı olan erken emeklilik ile bu tarihten sonra SGK girişi olanlara göre çok daha erken şekilde emekli olabilme şansına sahip olabiliyor.
Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından sağlanan erken emeklilik fırsatı sayesinde 1999 ve öncesinde SGK girişi olan sigortalıların, “8 Eylül 1999” öncesinde yapılan sigorta ve emeklilik düzenlemesi dolayısıyla mağduriyet yaşamamaları da sağlanıyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

SGK tarafından sağlanan haklar kapsamında 1999 ve öncesinde SGK girişi olanlar asgari ücretten daha yüksek prim ödemiş olduklarından ve 15 yıllık hizmet süresini tamamlamış olduklarından SGK emeklilik yaşı muafiyeti elde ediyor. Böylelikle emeklilik yaşı şartını beklemek zorunda kalmadan erken emeklilik hakkından yararlanılabiliyor.

SGK’ya 3600 günlük prim ödemesini yapanlarda erken emeklilik hakkından faydalanabiliyor. 1999 ve öncesinde SGK girişi olanların emekli aylıkları 2000 ve öncesi SGK girişi olanlara göre çok daha yüksek seviyede olur. Böylelikle yüksek emekli maaşı ile daha rahat bir yaşlılık dönemine sahip olunabilir.

SGK 1999 ve Öncesi Girişinde Erken Emeklilik Koşulları

SGK tarafından 1999 ve öncesinde SGK girişi olanlara tanınan erken emeklilik fırsatından yararlanabilmek için belirli şartların sağlanmış olması gerekiyor. Buna göre sigortalının SGK girişinin 8 Eylül 1999 ve öncesinde olması gerekmektedir. Ayrıca sigortalının 15 yıllık sigortalılık süresini de doldurmuş olması gerekiyor. 3600 prim günü(10 yıl) tamamlanması gerekmektedir. Erken emeklilik için 1999 ve öncesinde SGK girişi olanların 15 yıllık sigortalılık ve 3600 prim günü koşulların 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında tamamlamış olması gerekmektedir.