Zaman zaman her çalışan kadının bazı problemleri vardır. Bu problemlerden birisi de doğum iznine ayrılan kadının bu izin sürecinde prim ödemesini gerçekleştiremediği için emeklilik süresinin uzamasıdır. Emeklilik süresi uzayan kadın çalışanlar kara kara ne yapacaklarını düşünürken, devlet çalışan kadınlara oldukça avantajlı bir fırsat sunmaya başladı. Artık SGK’nin çalışan kadınlara sunmuş olduğu doğum borçlanması sisteminden faydalanan vatandaşlar, tam 6 yıla varan erken emeklilik sisteminden yararlanabiliyorlar. Bu sistem ile doğum izninde oldukları sürenin primlerini ödeyebilen kadın çalışanlar, erken emeklilik fırsatından yararlanarak derin bir nefes alabilirler. İşte çalışan bütün kadınların yüzünü güldüren o büyük fırsat!

Doğum Borçlanması Nedir?

sgk_sosyal_guvenlik_kurumu
Çalışan kadınlar, hayatlarının bazı dönemlerinde belirli bazı sebeplerden dolayı çalıştıkları işten bir süreliğine ayrı kalabilirler. Bu sebeplerden en çok rastlanılanı doğum izni nedeniyle çalışılmamasıdır. 2 yıllık bir süre boyunca doğum iznine çıkan kadınlar, bu süre içerisinde maaş almadıkları için sigortalarına herhangi bir prim ödemesi yapılmaz. Prim ödemesi gerçekleştirilmeyen vatandaşlar, çalışmaya başladıkları süreçte kaldıkları yerden devam ettikleri için en az 2 yıllık bir gecikme ile emekli olurlar.

ev kadını

İşte devletin sunmuş olduğu doğum borçlanması sistemi, emeklilik süresinin uzamasına engel olan bir fırsat. Doğum iznine ayrılan ve 2 yıllık süreçten sonra yeniden çalışmaya devam eden kadın vatandaşlar, geçmişte prim ödemesi yapamadıkları dönemin ödemelerini toplu bir şekilde yapabilirler. Geriye dönük olarak prim ödemesi yapan vatandaşlar, yaptıkları bu prim ödemeleri ile tamı tamına 6 yıla varan erken emeklilik fırsatından yararlanabilirler. Her çocuk için 2 yıldan hesaplanan prim ödemeleri, 3 çocuk için 6 yıla varan bir kazanç sağlar.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Bu Şartlara Uymuş Olmak Önemli! 

sgk 2-1

Doğum borçlanması sisteminden yararlanabilmek için çalışan kadınların uyması gereken bazı şartlar var. Öncelikle doğum borçlanması sistemi, SGK’nin sunmuş olduğu bir fırsat olduğu için çalışan kadınların en az 1 günlük sigorta ödemesinin SGK’de kayıtlı olması gerekiyor. Bununla birlikte doğumu için izne ayrılan bebeğin sağ doğmuş ve  hala yaşıyor olması gerekiyor. Eğer bu şartları yerine getiriyorsanız hemen şimdi siz de doğum borçlanması sisteminden yararlanabilirsiniz.