Erken emeklilik konusu her zaman gündemde kalmaya devam ediyor. 2000’li yıllarının sigortalı çalışanları arasında hep hayali kurulan ancak bir türlü gerçeğe dönüştürülemeyen erken emeklilik 1999 ve öncesinde SGK girişi olanlara geldi. 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanlar, hemen SGK’ya başvuruda bulunarak, erken emeklilik hayallerini gerçeğe dönüştürebiliyor. İşte erken emeklilik getiren SGK’nın 1999 ve öncesi sigortalılara ilişkin düzenlemesine dair son gelişmeler!

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

1999 ve Öncesine Erken Emeklilik Fırsatı

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) emeklilik hesaplama işlemlerinde temel olarak sigortalının öncelikle sigortalı olarak ilk işe giriş tarihine bakmaktadır. Çünkü bu tarih hem ödemesi gereken prim gün sayısını belirler hem de kaç yaşında emekli olabileceğini belirler. Bu nedenle sigorta işe giriş tarihi emeklilik hesaplaması içi çok önemlidir. Bu yüzden de SGK’nın 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanlara tanıdığı erken emeklilik fırsatı çok önemlidir.

SGK işe girişi ilk defa 1999 ve öncesinde olan tüm sigortalılar, erken emeklilik fırsatından yararlanabiliyor. Bununla birlikte 1999 ve öncesinde SGK girişi olan vatandaşlar, asgari ücretten daha yüksek SGK prim ödemesi yaptıklarından SGK emekli maaşı tutarları da daha yüksek oluyor. Bu gibi önemli avantajların kazandırıldığı SGK işe ilk girişi 1999 ve öncesinde olanlar hemen SGK müdürlüklerine giderek, işlemlerini başlatabiliyor. Ancak bu haktan faydalanabilmeleri için öncelikli olarak SGK tarafından belirlenmiş olan şartları yerine getirmeleri gerekiyor.

1999 ve Öncesinde SGK Girişlilerin Erken Emeklilik Şartları Neler?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 8 Eylül 1999 tarihinde sigorta ve emeklilik sisteminde komplike bir düzenleme gerçekleştirildi. Getirilen bu düzenleme neticesinde bu tarihten önce sigortalı olarak işe başlayanlar açısından hak kayıpları söz konusu oldu. Bunun önüne geçebilmek için SGK, tarafından 1999 ve öncesinde SGK girişi olanlara erken emeklilik hakkı tanındı.

SGK tarafından bu haktan faydalanabilmek için ise belirli şartların tamamlanmış olması gerekiyor. Buna göre 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigorta girişinin olması gerekiyor. Ayrıca 15 yıllık sigorta süresinin ve 3600 prim günü süresinin mutlaka 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında tamamlanmış olması gerekiyor.