Salgın nedeniyle değişen ve olağanüstü duruma göre alınan olağanüstü önlemler, normale dönüşle birlikte yavaş yavaş eski haline geliyor. Salgın döneminde kronik hastalığı bulunan ve buna bağlı olarak sürekli çeşitli ilaçları kullanan kişilerin, hastanelerin durumundan dolayı her seferinde reçete almamaları için bir uygulama başlatılmıştı. Bu durumdaki kişilerin, “Kronik Hastalıklarda İlaçların Reçete Olmaksızın Temin Edilmesi Uygulaması” halen devam ediyor.

Kronik hastalıkları olan kişilerin, eczaneye başvurarak sürekli kullandıkları ilaçları alabilmesi bu uygulamayla sağlanmıştı. Böyle4ce hem kronik hastalığı olan kişilerin sağlık kurumlarında oluşturduğu iş yükü azaltılmış, hem de bu kişilerin Coronavirüs ile temas etmelerinin önüne geçilmişti.

Kronik Hastalıklarda İlaçların Reçete Olmaksızın Temin Edilmesi Uygulaması Bitiyor

Uygulama salgın döneminde pek çok kişi için çok faydalı olmuştu. Normalleşme süreciyle birlikte, hastanelerde Corona yoğunluğunun azalması sonucunu oluşturdu. Bu sebeple uygulamanın sonlandırılması kararı da çıktı. SGK 1 Haziran 2022 tarihi itibariyle sonlandırılacak “Kronik Hastalıklarda İlaçların Reçete Olmaksızın Temin Edilmesi Uygulaması” için, kamuoyuna duyuru yaptı.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

MS, Kanser ve benzeri kronik hastaların raporlarının sene sonuna kadar uzatıldığına dair kara alındı. Buna karşın bu kişilerinde ilaçlarını temin edebilmek için doktorlara başvurması gerekecek. Şu anda doğrudan eczanelerden ilaçlarını alabilen bu durumdaki hastalar, 1 Haziran sonrasında doktorlara başvurarak yeniden reçete alacaklar ve sonrasında eczanelere başvuracaklar.

Kronik Hastalar İçin Raporlar Yıl Sonuna Kadar Uzatıldı

Kronik hastalığı olan kişiler için, Corona tedbirleri kapsamında raporlar, 2022 yılı sonuna kadar uzatılmış durumda. Buna karşın raporu bulunan kişilerde, ilaçlarını yeniden alabilmek için artık doktorlarına başvuracak.

Şu anda raporlu hastalar, eczanelere başvurarak ilaçlarını alabiliyorlar. Bu uygulama 1 Haziran tarihinden son buluyor. Raporlu olan hastalarda doktorlarına başvurarak oluşturulan yeni reçetelerine göre eczanelerden ilaçlarını temin edebilecekler. Hastaların durumlarının kontrol altında tutulmasını sağlayacak olan bu yöntem, aynı zamanda yanlış ilaç kullanımının ya da dozaj fazlalığının önüne geçecek.  Böylece Covid-19 salgının neredeyse tamamen sonlandığının resmi olarak kabulü için bir adım daha atılmış oldu. Hastanelerin salgın öncesindeki durumlarına ulaşması için, sürekli yeni adımlar atılıyor.