Herkes emekli olmayı ve konforlu ve bir emeklilik hayatı geçirebilmeyi hedefliyor. Bunun için SGK tarafından belirlenen emeklilik şartlarını tamamlaya çalışan sigortalılar, emeklilerine biran önce kavuşmayı hedefliyor. Erken emeklilik konusu da bu nedenle gündemden düşmüyor. Türkiye’de erken emekliliğin en önemli fırsatlarından birisi de malulen emekliliktir. Peki çok konuşulan malulen emeklilik nedir? Malulen emekli nasıl olunur? Şartları haberimizde!

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Malulen Emeklilik Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından Türkiye’deki sigorta ve emeklilik sistemleri mevcut koşullara uygun olarak düzenlenmiştir. Bu düzenlemeler ise sigortalılara önemli haklardan yararlanabilme fırsatı getirmiştir. SGK malulen emeklilik hakkı da bu fırsatlardan birisidir. Malulen emeklilik sistemi temel olarak engellilik raporu bulunan, iş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanarak, çalışma verimliliğini kaybeden kişilerin hemen emekli olmasını sağlayan bir haktır. SGK tarafından malulen emeklilik şartları belirlenmiştir.

SGK Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

SGK tarafından tanınan malulen emeklilik hakkının erken emeklilik fırsatı oluşturması, çok yoğun ilgi görmesine neden oluyor. Ancak SGK bu haktan sadece gerçek hak sahiplerinin faydalanabilmesini sağlamak amacıyla bazı malulen emeklilik şartları belirlemiştir. Buna göre malulen emeklilikte öncelikle engelli kişinin mutlaka tam donanımlı bir devlet hastanesinin sağlık kurulu tarafından engel durumunun onaylanmış olması gerekiyor. Bunun neticesinde de bir engelli raporu almış olması gerekiyor. Ayrıca sağlık kurulundan alınan rapor üzerinde mutlaka “çalışamaz” ibaresi yer alıyor olması gerekiyor. Bu ibare yer almadığı müddetçe kişinin malulen emekli olabilmesi mümkün olmaz.

Engelli bireyler arasında da malulen emeklilik şartları farklılık gösteriyor. Bunun en somut örneği ise %40 ile %49 arasında engellilik oranı olanlardan 18 yıllık, %50 ile %59 arasında engellilik oranı bulunanlardan 16 yıllık prim günü ödemesi yapmaları istenmektedir. Engellilik oranı %60 ve üzerinde olanlar 10 yıllık sigortalılık süresiyle malulen emekli olabiliyor.

2022 Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu?

SGK malulen emekli maaşı farklı şekillerde hesaplanmaktadır. Hizmet süresi, sigorta kolu gibi kriterlere göre SGK malulen emekli maaşı belirlenmektedir. 2022 yılında Cumhurbaşkanı tarafından 2.500 TL’nin altında maaş alan kalmaması için emekli maaşlarında taban fiyatı 2.500 TL olarak belirlemiştir. Böylelikle 2.500 TL altında malulen emekli aylığı alanlarda 2022’de 2.500 TL malulen emekli aylığı alabiliyor.