Emeklilik herkesin hayali. Özellikle de erken erken emeklilik... Bu yollarla 8 yıla kadar erken emekli olmak mümkün!

Hepimiz daha iyi şartlarda yaşamak, ileriki yaşlarımız için kendimize ve sevdiklerimize daha rahat bir hayat sağlamak için çalışıyoruz. Çalıştığımız süre boyunca da emeklilik hayali kuruyoruz. Emekli olup hayatımızı güvence altına almak ve sevdiklerimize daha çok vakit ayırmak için elimizden geleni yapıyoruz.

emeklilik 5

Ancak emeklilik yaşının gittikçe yükselmesi sebebiyle, emekli olacağımız günler bizden daha da uzaklaşıyor. Hal böyle olunca erken emeklilik yolları en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. En çok sorulan sorulardan biri ise "Çalışılmayan günler için toplu prim ödeyerek emekli olunur mu?" sorusu oluyor.

emeklilik2

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Yasalarımız ne yazık ki toplu prim ödeyerek emekli olmaya imkan tanımıyor. Ancak belli başlı sebeplerle çalışmadan geçen süreleri borçlanarak emekli olunabiliyor. Ancak her durumda borçlanmak da mümkün olmuyor. Peki hangi durumlarda borçlanma ile emekli olunabiliyor?

ASKERLİK BORÇLANMASI

Askerliğini sigorta girişi olmadan önce yapanlar, askerlik günlerini borçlanarak işe giriş tarihlerini askerde geçirdikleri gün kadar geriye çekebiliyor. Askere gitmeden önce sigortalı olanlar ise askerde geçirdikleri zamanı borçlanıp, eksik günlerin priminini ödeyerek erken emekli olabiliyor.

DOĞUM BORÇLANMASI

Kadınlar, sigorta giriş kaydı yapıldıktan sonra dünyaya gelen her bir çocukları için 2 yıl borçlanarak erken emeklilik imkanı elde edebiliyor. Bu imkan yalnızca 3 çocuk için tanınıyor ve böylece anneye 6 yıl erken emekli olma fırsatı sunuyor.

YURTDIŞI BORÇLANMASI

Erkek sigortalılar, 18 yaşından sonra yurt dışında çalışarak geçirdikleri süreyi borçlanarak erken emeklilik şansı elde edebiliyor. Kadın sigortalılar ise 18 yaşından sonra yurt dışında geçirdikleri süreyi, çalışmamış olsalar da borçlanıp emekli olabiliyor.

MALÜLEN EMEKLİLİK

4-10 yıl süreyle sigortalı olarak çalışan bir kişi, iş gücünü %60 oranında kaybetmesi ve bu durumu belirlenen sağlık kurumu raporuyla belgeleyebilmesi halinde yaşını veya günü doldurmayı beklemeden malulen emekli olabiliyor.

Bunlara ek olarak;

-Sigortalı iken tutuklanan vatandaşlar, beraat ettikleri taktirde hapiste ya da gözaltında geçen süreyi borçlanarak erken emekli olabiliyor.

-Doktorlar fahri asistanlık yaptıkları süreyi borçlanarak emekli olabiliyor.

-Sigortalı olmaksızın Doktora veya Tıpta Uzmanlık öğrenimi görenler, bu süreyi borçlanarak emeklilik sürelerini kısaltabiliyor.

-Avukatlar sigorta olmaksızın staj yaptıkları süreyi borçlanarak erken emekliliği hakedebiliyor.

-Kamu çalışanları, ücretsiz izin sürelerini borçlanarak erken emekli olmaya hak kazanıyor.

-İşçiler grev ya da lokavtta geçirdikleri zamanı borçlanarak erken emekli olabiliyor.