Özellikle Covid 19 küresel salgını ile birlikte banka kredilerine rağbet arttı. Sicili bozuk kişilere bile kredi çıkmaya başladı. İşte sicili bozuk kişilere kredi veren o bankalar.

Tüm dünyayı etkileyen covid 19 küresel salgını, her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de şartları bir hayli zorlaştırdı. Alınan tedbirler dolayısıyla kapanan iş yerleri sebebiyle birçok insan işsiz kaldı. İşsizlik sebeplerinin arasına hastalıklar da eklenince, vatandaşın nakit ihtiyacı bir hayli arttı.

kredi 5

Bu dönemde devlet belli koşullar çerçevesinde iş kaybına uğrayan kişilere destek verdi. Ancak bu destekten faydalanması mümkün olmayan sektörler de vardı. Dolayısıyla birçok kişi nakit ihtiyaçlarını gidermek için kredi çekmeyi planladı. Ancak çok kişinin kredi çekme planı ne yazık ki gerçekleşmedi. Sebebi ise bankaların izlediği politikaydı.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Bankalar Kredi Verirken Bu Kriterleri Göz Önünde Bulunduruyor!

bireyselriskraporu

Bankalar genelde kredi verirken Kredi Kayıt Bürosu (KKB) üzerinden ulaşılabilen risk raporlarını baz alır. Bu raporlara göre puanı 1-669 arasında olan kişiler en riskli, 700-1099 arasında olanlar orta riskli, 1100-1499 arasında olanlar az riskli, 1500-1699 arasındakiler iyi ve 1700-1900 arasında olanlar çok iyi şeklinde sınıflandırılır. Risk düzeyi azaldıkça, kredi çıkma ihtimali artar.

Bankalar risk raporunun yanı sıra düzenli gelir olup olmadığına ve gelirin istenen kredi miktarına oranına göre krediyi onaylar. Şayet düzenli bir geliriniz yoksa, ya da kazancınızdan ev kirası ve diğer masraflar düştükten sonra kalan para kredi tasitini karşılamıyorsa bankalar geri ödeme konusunda zorlanacağınızı düşünerek kredi başvurunuzu olumsuz yanıtlar.

Sicili Bozuk Olan Kişiler Kredi Alabilir mi?

kredi8

Bu iki kriteri sağlayan kişiler, bankalardan kolaylıkla kredi alabilirler. Peki ya sicili bozuk olan kişiler? Onlara da kredi verilir mi? Evet, verilir. Yeni düzenleme, bankaların insiyatifine bağlı olarak, kredi başvurularının değerlendirilmesinde KKB kayıtlarının dikkate alınmayabileceğini belirtti. O madde'ye göre sicili bozuk olan vatandaşlar da bankaların kredi kampanyalarından yararlanabilir.

Ancak başta da belirttiğimiz gibi bankaların kredi vermek için tek kriterleri KKB risk raporu değil. Gelirin düzenli olması ve her ay ne kadar gelir elde edildiği de bankaların en önem verdiği konular arasında. Bu da demek oluyor ki, Düzenli geliri olan kişiler, başvurdukları miktara bağlı olarak, bu süreçte KKB risk raporunu gözetmeksizin kredi veren bankalara başvurup kredi kullanabilirler.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Hangileri?

kredi2-2

Bazı bankalar sicili bozuk olan kişilere de düzenli geliri olması ve ödenmemiş borcu bulunmaması şartıyla kredi vereceğini açıkladı. İşte o bankalar:

 • Akbank
 • QNB Finansbank
 • Alternatif Banka
 • Enpara
 • Odeabank
 • TEB
 • Aktifbank
 • Denizbank
 • Fibabanka
 • ICBC Türkiye
 • HSBC