Bazı durumlarda kişiler ÖTV ödemeden de araç sahibi olabiliyor. Peki bu nasıl olabiliyor? İşte detaylar...

Türkiye'de araba satın alabilmek için fiyat bazında birçok önemli noktaya dikkat edilmesi gerekiyor. Örneğin; bir taşıt satın alındığında fiyatına bazı vergiler de dahil oluyor. Bu vergilerden biri de hiç kuşkusuz hepimizin bildiği ÖTV.

Türkiye'de bir araç satın almak istiyorsanız vergilendirmeye ve özellikle de özel tüketim vergisine (ÖTV) dikkat etmeniz gerekiyor. ÖTV araç fiyatlarını yükselttiği için araç satın almayı daha da zorlaştırıyor. Fakat ÖTV konusunda önemli detaylar ve istisnalar da var. Durumunuza göre ÖTV ödemeden araç sahibi olabilirsiniz! Bu hakka sahip olabilmek için Resmi Gazete'de anlatılan bazı koşulları karşılamanız gerekiyor. Bu koşulların en önemlisi ise engelli bir birey olduğunuzu rapor ile ispat edebilmek. İşte ÖTV ile ilgili bilgiler ve ÖTV ödemeden araç satın almanın detayları...

ÖTV Nedir?

Lüks ve çevreye zararlı diye gruplandırılan ürünler ÖTV'ye tabii tutuluyor. Bir başka deyişle, ÖTV çevreye fayda sağlamak adına alınıyor. Bu yüzden mücevher, araba, türün ürünleri, kürk, fosil atık, benzin, kömür, alkol gibi ürünlere ÖTV ekleniyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

ÖTV Ödemeden Nasıl Araç Alınır?

ÖTV eklenmeden araç alabilme hakkı sadece engelli bireylere sunulan bir hak. Bu hak sayesinde engelli vatandaşların yaşam koşullarını kolaylaştırmak ve trafiğe çıkabilmelerine olanak tanımak isteniyor. Diğer koşulları kısaca şöyle özetlemek mümkün:

  • Engellilik durumlarını ve derecelerini tam teşekküllü bir hastaneden aldıkları belge ve rapor ile ibraz etmeleri gerekiyor.
  • Bu belge sağlık kurulu tarafından verilmiş olmalı ve kişi %40 oranında engele sahip olmalı. Belirtilen raporda engellilik oranı %40'tan az olan kişiler bu hakkı kullanamaz.
  • Bununla birlikte araç satın alınırken H sınıfı ehliyet ve vergi dairesinden alınan ÖTV ödeme belgesinin de hazır bulundurulması gerekiyor.
  • Bu gereksinimleri sağlandıktan sonra engelli bireyler araç satın alabilir ancak bu araçların da belirli özellikleri var. Örneğin; bu bireyler 1.6 km motor gücünün üstünde ve ikinci el taşıt satın alamaz.
  • İlk aracını satın aldıktan beş yıl sonra ise yeniden bir araç almaya karar verirse ikinci kez ÖTV indiriminden faydalanamaz.