Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Araç fiyatları 2022 yılında hızla yükselmeye devam ediyor. Özellikle 2022 yılında otomobillerde gelen ÖTV zammı ile birlikte araç fiyatlarında fahiş seviyelere ulaşıldı. Yüksek enflasyon, otomobil ÖTV zamları derken vatandaşın bütçesini zorlayan fiyatlara ulaşan araçlarda satın almak isteyen vatandaşlar ÖTV’siz araç alımı mümkün mü? Sorusunu araştırıyor. Peki Türkiye’de ÖTV’siz araç almak mümkün mü? Eğer ÖTV’siz araç alınıyorsa, nasıl alınır? Tüm detaylar haberimizde!

ÖTV’siz Araç Satın Alınır Mı?

Türkiye’de otomobiller üzerinde ÖTV yani “Özel Tüketim Vergisi” bulunuyor. Devlet tarafından özel tüketim sınıfında kabul edilen otomobillerin tamamı için ÖTV uygulanmaktadır. Bu vergilendirme sisteminde söz konusu oranların oldukça yüksek olması, araç fiyatlarının da önemli oranda artmasına neden oluyor. 2022 ÖTV zammı ile birlikte araç fiyatlarında yaşanan artış sonrasında ÖTV ödemeden araç almanın yöntemleri araştırılıyor. Günümüzde devlet tarafından vatandaşlara ÖTV’siz araç satın alma hakkı tanıyor. Ancak söz konusu haktan yararlanabilmesi için bazı koşullara sahip olunması gerekiyor.

Kimler ÖTV’siz Araç Satın Alabilir?

Türkiye’de devlet tarafından ÖTV’siz araç alım hakkı yalnızca engelli vatandaşlar için tanınmıştır. Ancak günümüzde her engelli vatandaşta doğrudan ÖTV ödemeden araç satın alamıyor. Devletin sunduğu bu haktan yararlanılabilmesi için mutlak suret ile devlet hastanelerinin sağlık kurullarından alınan engelli raporunda %90 ve üzeri oran bulunuyor olması gerekiyor. Ayrıca mutlaka araç kullanabilir ibaresinin yer alması ve “H sınıfı” ehliyet sahibi olunması gerekiyor.

ÖTV İndirimli Araç Satın Alımı

Devlet tarafından engellilik oranı %89 ve altında olan engelli vatandaşlara yönelik olarak da ÖTV’de kolaylık sağlanıyor. Buna göre 2022 yılında engellilik oranı %40 ile %89 arasında olan engelli vatandaşlarda ÖTV muafiyetine sahip olmasa da ÖTV indiriminden yararlanabiliyor. Engel oranına göre değişen oranlarda ÖTV indirimi hakkından yararlanarak, daha uygun fiyatlara araç satın alabiliyor.
Türkiye’de ÖTV’siz araç alımı veya ÖTV indirimli araç alımı hakkından şartlara uygun olan engelli vatandaşlara sadece sıfır km otomobil modellerinde faydalanabilmektedir. Ayrıca otomobilin satış bedelinin de maksimum 450.000 TL’ye kadar olması gerekmektedir.