Özel Tüketim Vergisi, çevreye ve insan sağlığına zararlı ürünlere uygulanan özel bir vergi türü. Otomobillere özelliklerine göre ÖTV, fiyatlarının da yükselmesine sebep olan bir durum. Buna karşın ülkemizde ki uygulamada, ÖTV vergisinden muaf olan vatandaşlar bulunuyor. % 40 ve üzeri engelliler için uygulanan ÖTV indirimi, % 90 ile üzeri engelliler için uygulanan ÖTV muafiyeti ve Şehit aileleri ile yakınlarına uygulanan ÖTV muafiyeti hakları bulunuyor.

Engelli vatandaşların yaşamlarını daha konforlu biçimde sürdürebilmesi için otomobile olan ihtiyaçları, bu durumda olanlar içim çeşitli haklara sahip olmalarına neden oluyor. Ayrıca şehit aileleri ve yakınları içim sunulan ÖTV muafiyeti uygulanıyor.

%40 Engelli Vatandaşlara Uygulanan ÖTV İndirimi

Engelli vatandaşların yaşamlarını daha konforlu idame ettirebilmeleri için, otomobillerde uygulanan ÖTV ve KDV indirimi 450.500 lirayı ve 2.800 cc motor kapasitesini aşmayan tüm sıfır otomobil alımlarında geçerli oluyor. İndirimden faydalanabilmek için, % 40 ile % 89 arasında engelli olduğunu belirleyen sağlık raporuyla birlikte, ehliyet alabilir ibaresinin bulunması gerekiyor. Bu durumdaki vatandaşların aynı zamanda ehliyete sahip olmaları ve engel durumlarına göre özel donanıma sahip otomobilleri kendi üzerlerine almaları gerekiyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

%90 Ve Üzeri Engelliler İçin ÖTV Muafiyeti Hakkı

Engelleri % 90 ile üzerinde olan vatandaşlar için, sıfır otomobil alımında ÖTV vergisi tamamen muaf oluyor. Bu durumdaki kişilerin, yaşamlarını idame ettirirken başkasının bakımına muhtaç olma olasılıklarının yüksekliği nedeniyle, ehliyet şartı da bulunmuyor. Ehliyet şartı olmadığı için 3. Derece yakınlarının üzerlerine kadar otomobil alımı gerçekleştirebiliyorlar. Yanı sıra bu durumdaki kişilerde ehliyet şartı aranmadığı gibi, yaş sınırı da bulunmuyor.

Şehit Yakınlarına Uygulanan ÖTV Muafiyeti

Şehit yakınları ve uzuvlarını kaybetmiş gaziler içimde ÖTV muafiyeti hakkı bulunuyor. Engelli vatandaşlarımız gibi şehitlik belgesiyle sıfır otomobil alımlarında, ÖTV muafiyeti uygulanıyor. Bu haktan faydalananlar, 5 yılda bir defa olmak üzere yararlanabiliyorlar. Beş yıl içerisinde otomobilin satışı gerektiğinde, uygulanan KDV ve Vergi indirimlerinin ödenmesi gerekiyor. Beş yıl bittiğinde, yeniden ÖTV muafiyeti ve indirimi hakkı kazanılıyor. Otomobillerin yıpranma payları düşünülerek geliştirilmiş olan sistemle, beş yılda bir otomobillerin yenilenmesi olanağı da oluşuyor.