Otomobil fiyatlarının artışında Dolar kurundaki yükseliş, enflasyon artışı ve uluslararası krizler önemli etkiler oluşturuyor. Ancak bununla birlikte sektördeki stokçuluk ve fırsatçılık gibi eylemlerde otomobil fiyatlarının artışına neden oluyor. 2022 yılında otomobillerde uygulanan ÖTV oranlarına gelen zam ile birlikte de fiyatlarda ciddi artışlar gözlemlendi. Otomobil fiyatlarında ÖTV’nin çıkartılması halinde ciddi bir indirim sağlanabiliyor. Bu nedenle vatandaşlar ÖTV muafiyeti ve ÖTV indirim hakkı konusunda araştırma yapıyor. Peki ÖTV indirimi nedir? ÖTV indirimi ne kadar olur? Detaylar haberimizde!

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

ÖTV İndirimi Nedir?

Türkiye vergi sistemi kapsamında otomobiller, özel tüketim grubunda değerlendiriliyor ve bu nedenle de “Özel Tüketim Vergisi(ÖTV)” uygulanıyor. Otomobil fiyatlarının önemli bir kısmını da ÖTV oluşturuyor. Bu nedenle vatandaşlar ÖTV’siz veya ÖTV indirimli araç almanın yöntemlerini araştırıyor. Türkiye’de vatandaşlar ÖTV indirimi ile daha uygun fiyatlara otomobil satın alabilme imkanına sahip olabiliyor.

ÖTV indirimi hakkı, belirli şartlara sahip olan kişiler için devlet tarafından sağlanan bir haktır. Buna göre Türkiye’de sağlık kurulu tarafından hazırlanan minimum %40 ve maksimum %89 oranında engelli raporu olanlar, devletten ÖTV indirimi desteği alıyor. ÖTV indirimi desteği 450.500 TL satış bedeline sahip olan 0 km otomobil satın alımlarında kullanılabilmektedir.

ÖTV İndirimi Ne Kadar?

Devlet tarafından engelli vatandaşlar için sağlanan ÖTV indirimi desteği %40 ve %89 arasında engelli raporu bulunan vatandaşlar için uygulanmaktadır. Bu vatandaşlar 2022 yılında ucuza otomobil satın alabiliyor. Zira engellilik oranı %40 ile %89 arasında olan engelli vatandaşlar otomobil satın alımlarında %26.3 oranında ÖTV indirimi hakkından yararlanabiliyor. Devlet bu vatandaşlara aynı zamanda da %15.24 oranında KDV indirimi de sağlamaktadır.

Buna göre engelli ÖTV indirimi hesaplama işlemi yapılıyor. Bu kapsamda 300.000 TL değere sahip olan otomobilin %18 KDV bedeli düşüldüğünde 254.237 TL tutara iniyor. Bu tutar üzerinden 66.864 TL düşülmesi anlamına geliyor. Böylelikle aracın KDV’siz ve %26.3 ÖTV indirimli fiyatı 187.373 TL oluyor.  Engellilik oranı %90 ve üzeri olduğunda ise ÖTV muafiyeti sayesinde otomobil alımlarında ÖTV ödenmiyor.