Otomobil almak isteyenlerin karşısında sadece artan araç fiyatları değil, gelen yeni zamlarıyla birlikte ÖTV’de büyük bir engel teşkil ediyor. Ülkemizde araç fiyatlarının neredeyse iki katına çıkartan ÖTV oranları, otomobil sahibi olmak isteyenlerin hayallerini ertelemek zorunda kalmasına neden oluyor. Özel Tüketim Vergisi oranının en düşük %45 seviyesinde olması, araç fiyatlarında ciddi artışlara neden oluyor. Ancak bazı vatandaşlar araç alımlarındaki bu ÖTV yükünden muaf olabiliyor. Bu vatandaşlar araç satın alımlarında ÖTV ödemeden, daha uygun fiyatlara satın alım gerçekleştirebiliyor.

ÖTV Muafiyetinden Kimler Yararlanabiliyor?

Araç alımlarında ciddi bir yük oluşturan ve araç fiyatlarını katlayan ÖTV için bazı vatandaşlar muafiyet hakkı kazanıyor. ÖTV ödemeden araç satın alabilmek için bazı koşulların karşılanması gerekiyor. Bu koşulların en başında da engellilik geliyor. Türkiye’de engelli vatandaşlar yine belirli koşullara tabii olacak şekilde ÖTV ödemeden araç satın alabiliyor. Buna göre Türkiye’de engellilik oranı %90 ve üzeri olan vatandaşların bu doğrultuda bir rapora sahip olması gerekiyor.
ÖTV muafiyetinden faydalanılan aracın engelli bireyin kendisinin kullanımında olması halinde, engel durumuna göre otomobilde özel donanımlara yer verilmesi gerekiyor. Ayrıca engelli bireyin H sınıfı ehliyet sahibi olması da gerekiyor.

ÖTV muafiyetiyle satın alınan aracı, engelli bireyin kendisinin kullanamaması da söz konusu olabilir. Bu durumda engelli bireyin üçüncü dereceden yakınları da bu haktan faydalanabiliyor. Üstelik bu durumda engelli birey için H sınıfı ehliyet sahibi olma şartı da ortadan kalkıyor.
Belirtilen şartları taşıyan engelli bireyler, 1600 cm3 motor hacmine sahip olan “sıfır km” otomobil alımlarında 450.000 TL’ye kadar ÖTV muafiyetinden faydalanabiliyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

%40 Engelliler İçin ÖTV İndirimi

Engelli bireylerin sahip oldukları engelli raporu oranının %40 ile %90 arasında olması durumunda ÖTV muafiyeti uygulanmıyor. Ancak bu engelli bireyler içinde ÖTV indirimi hakkı tanınıyor. Buna göre %40 ile %90 arasında engelli raporu bulunan bireyler ÖTV’de tam %26.3 oranında indirimden faydalanabiliyor. ÖTV indirimiyle satın alınan araçların 5 yıl süreyle satışının yapılabilmesi mümkün değildir. Ayrıca bu gruptaki engelliler için engel durumlarına özel donanımın araca eklenmesi ve H sınıfı ehliyet alınması şartı da uygulanıyor.