Ülkemizdeki birçok kişi araç sahibi olmak istiyor ancak bu son aylarda pek de mümkün gözükmüyor. İlk olarak dolara bağlı olarak birçok araç fiyatında hızlı yükselişler yaşandı bir de bunun üzerine araçlardan alınan ÖTV gibi ek vergilendirmeler ve bankaların yüksek faizli kredileri de eklenince sıfır km araç sahibi olmak neredeyse imkansız hale geldi ancak ikinci el piyasasında da durumlar pek de farklı değil. Sıfır km araçlarla birlikte ikinci el piyasasında da araç fiyatları hızla artmaya devam ediyor.

Fakat ÖTV ödemeden araç sahibi olmak hayal değil! Bildiğiniz gibi engelli vatandaşlar için devletin sağladığı ÖTV indirimi avantajı devam ediyor. Toplu taşıma araçlarını rahat kullanamayan engelli vatandaşların hayattan kopmaması için devletin sağladığı destekler sürüyor. Bu desteklerden biri de ÖTV indirimi. Eğer sizin ya da bir yakınınızın en az %40 oranında engelli raporu varsa ÖTV indirimi şansından yararlanabilirsiniz!

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

ÖTV Nedir?

Engelli bireylere sunulan ÖTV indiriminden önce, ÖTV'nin ne olduğundan bahsetmek gerekiyor. ÖTV birçok ürün gamından alınan bir çeşit vergi. Açılımı ise Özel Tüketim Vergisi olarak karşımıza çıkıyor. ÖTV, çevreye zarar veren ürünlerden vergi alınarak çevre kirliliğini minimalize etmeyi hedefliyor. ÖTV'nin alındığın başlıca ürün grupları ise şu şekilde; lüks araçlar, mücevher, tütün ürünleri, kürk, fosil atık, benzin, kömür, alkol.

ÖTV İndirimi ve Şartları Nedir?

ÖTV'nin ne olduğunu anlattıktan sonra engelli bireylere sunulan ÖTV indiriminden ve şartlarından bahsetmemiz gerekiyor. ÖTV indirimi, engelli vatandaşların hayata uyum sağlayabilmek adına devletin sunduğu bir fırsat. Sadece sıfır km araç alımlarında geçerli olan bu indirim sayesinde engelli kişiler %100'e varan ÖTV fırsatından yararlanarak neredeyse yarı fiyatına otomobil sahibi olabiliyorlar ancak her engelli birey bu fırsattan yararlanma şansına sahip değil. Vatandaşların ÖTV indirimi alabilmesi için en az %40 oranında engelli raporuna sahip olmaları gerekiyor, ayrıca kişinin H sınıfı ehliyeyi ve engelli raporunda "Araç kullanabilir" ibaresinin yer alması gerekiyor. %40 ile %89 oranında engelli bireyler belli bir düzeyde ÖTV indirimi alabilirken, %90 ve üzerinde engel durumuna sahip kişiler %100 ÖTV indirimi alarak, ÖTV ödemeden araç sahibi olabiliyor.