Ülkemizde artan enflasyon sebebiyle araç sahibi olmak neredeyse imkansız hale geldi. Son bir yılda %200'e varan fiyat artışları vatandaşların belini bükmeye devam ediyor. Hal böyle olunca otomobil sahibi olmak isteyen kişiler uygun fiyata araç sahibi olabilmek için birçok yöntemi deniyor. Ülkemizde neredeyse %100'ü bulan ve bazı durumlarda %100'ü bile geçen ÖTV'ler nedeniyle araç satın almak ekstra zorlu bir süreç oluyor. Engelli kişiler ise ÖTV indirimi hakkına sahip oluyor! Engel derecelerine göre belli bir oranda hatta %100'e varan ÖTV muafiyeti kazanan engelli vatandaşlar diledikleri aracı satın alabiliyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

ÖTV İndirimi Nedir, Kimler Faydalanabilir?

Bildiğiniz hemen hemen her ürün grubu için ödediğimiz Özel Tüketim Vergisi yani ÖTV özellikle de araçlar söz konusu olduğunda otomobilin kendisinden bile daha yüksek fiyat tutabiliyor. Hal böyle olunca vatandaşlar otomobil satın almak için farklı yollara başvuruyor, o yollardan biri engelli vatandaşlara özel olarak sunulan ÖTV indirimi ya da ÖTV muafiyeti. Buna bağlı olarak en az %40 oranında engeli bulunan kişilere belli bir oranda ÖTV indirimi alabiliyor. Bu şekilde engelli kişiler sosyal hayata daha kolay adapte olabiliyor.

Ancak engelliler ÖTV indirimden faydalandığında satın aldıkları otomobilleri 5 yıl boyunca satamıyor. Eğer satmak isterlerse de aldıklarını ÖTV indirimini geri ödemek zorunda kalıyorlar.

ÖTV Ödemeden Nasıl Araç Alınır?

ÖTV ödemeden araç alabilme hakkı sadece engelli bireylere sunulan bir hak. Ancak bazı koşullar bulunuyor elbette, o koşulları kısaca şöyle özetlemek mümkün:

  • Kişilerin, engellilik durumlarını ve derecelerini tam teşekküllü bir hastaneden aldıkları belge ve rapor ile göstermeleri gerekiyor. Bu belge en az %40 oranında engeli kanıtlamalı. Ayrıca belgese "Araç kullanabilir" ibaresinin bulunması gerekli.
  • Bununla birlikte araç satın alınırken H sınıfı ehliyet ve vergi dairesinden alınan ÖTV ödeme belgesinin de hazır bulundurulması gerekiyor.
  • Bu gereksinimleri sağlandıktan sonra engelli bireyler araç satın alabilir ancak bu araçların da belirli özellikleri var. Örneğin; bu bireyler 1.6 km motor gücünün üstünde ve ikinci el taşıt satın alamaz.
  • İlk aracını satın aldıktan beş yıl sonra ise yeniden bir araç almaya karar verirse ikinci kez ÖTV indiriminden faydalanamaz.