Dünya Sağlık Örgütü grip salgınına karşı uyardı. Uzmanlar grip aşısı olması gerekenleri teker teker açıkladı.

Koronavirüs salgınının ardından şimdi de Dünya Sağlık Örgütü özellikle Kuzey Yarımküre ülkelerini yaklaşan grip salgınına karşı uyardı. Geçtiğimiz yıla göre daha dirençli bir grip salgınının kapıda olduğu konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, bağışıklık açısından duyarlılığı yüksek olan kişilerin mutlaka aşı olmaları gerektiğine dikkat çekiyor. 

Grip Bu Yıl Daha Ağır Geçecek

grip aşı-1

Dünya Sağlık Örgütü'nün yapmış olduğu grip salgını konusunda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık ve enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Alper Şener de aynı doğrultuda bilgi verdiler. Her iki uzman da bu yıl bağışıklık sisteminin grip ve diğer solunum yoluyla bulaşan virüslere karşı daha duyarlı hale geldiğini söylediler. Bu nedenle de bu yıl, geçtiğimiz yıllara kıyasla daha ağır grip vakalarının yaşanabileceğinin altını çizdiler.

4 Özel Banka Birlik Oldu Koşulsuz Şartsız Başvuran Tüm Vatandaşlara 180.000 TL Ödenmeye Başlandı! 4 Özel Banka Birlik Oldu Koşulsuz Şartsız Başvuran Tüm Vatandaşlara 180.000 TL Ödenmeye Başlandı!

Ekim - Kasım'a Dikkat!

grip-1

Prof. Dr. Alper Şener, beklenen grip salgını dalgasının Ekim ve Kasım aylarında başlayacağını belirttiği konuşmasında,“Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı izlemelerde gribin, Kuzey Yarım Küre’de görülmeye başlandığına dair rapor yakın zamanda yayınlandı. Ama rapora göre son iki yıla göre bölgesel olarak artan yerlerle birlikte aynı kalanlar da var. Ama şu kesin ki bu yıl önceki iki yıla kıyasla grip salgını göreceğiz. Ekim-Kasım ayları gibi de başlamış olur.” dedi. Ayrıca hastalık belirtilerinin koronavirüs belirtilerinden ayırt edilmesinin güç olacağını da vurguladı.

Grip Aşısı Şart

grippp-1

Prof. Dr. İsmail Balık, grip aşısının her yıl yapılması gerektiğini söylerken bu konuda özellikle koronavirüsteki risk gruplarında olanlara tekrar bir hatırlatma yaptı. Prof. Dr. İsmail Balık bu konuya dair ise "Grip geçirildiğinde risk gruplarında ağır ve ölümcül şekilde seyir gösterebiliyor. Bu nedenle her yıl başta risk grubunda olan kişiler olmak üzere herkese grip aşısını öneriyorum. Grip ya da nezle, ister görülsün ister görülmesin risk grubunda olanların kendilerini garanti altına almaları adını aşı olmaları şart.” dedi.