Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki... Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki...

Genellikle cenazelerde tükettiğimiz irmik helvası gündelik hayatımızda da sık sık karşımıza çıkıyor. Birçok yemeğin ardından hem lezzetli hem de pratik bir tatlı çözümü arayan kişiler irmik helvasına yöneliyor. Özellikle de yaz aylarında dondurma ile servis edilen irmik helvasının yapımı oldukça kolay olmasına rağmen birçok püf noktası bulunuyor. Eğer bu püf noktalara dikkat etmezseniz irmik helvasının kıvamını tutturamayabilirsiniz. Bugün sizler için tam kıvamında birebir ölçülü irmik helvası tarifi vereceğiz. Eğer sizler de hazırsanız hemen tarifimize geçebiliriz!

Birebir Ölçülü Tam Kıvamında Çok Lezzetli İrmik Helvası Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 dolu dolu yemek kaşığı tereyağı
  • 2 su bardağı irmik
  • 1,5 su bardağı şeker (Eğer çok şekerli sevmiyorsanız şekeri 1 su bardağına indirebilir ya da daha şekerli olmasını istiyorsanız şekeri 2 su bardağına çıkartabilirsiniz)
  • 2 su bardağı su (İsterseniz su yerine süt kullanabilirsiniz ya da 1 su bardağı su ve 1 su bardağı süt olarak değiştirebilirsiniz)

Adım Adım Birebir Ölçülü Tam Kıvamında Çok Lezzetli İrmik Helvası Tarifi

  • Helvamızı yapmak için ilk olarak bir tencerenin içine tereyağımızı alıyoruz veerimesini bekliyoruz. Ardından orta büyüklükteki ocağımızı yine orta derecede ateşe alıyor ve üzerine irmiği döktükten sonra kavurmaya başlıyoruz. Bu kavurma işlemini 3 dakika boyunca orta ateşte devam ediyoruz.
  • 3 dakika sonunda ocağın altını kısıp 3 dakika da kısık ateşe alarak kavurmaya devam ediyoruz. Bu noktada irmiği yakmamamız gerekiyor, zaten kavurma işlemi sırasında irmiğin rengi açık kahverengini almış oluyor.
  • 6-7 dakika kadar bu şekilde kavurduktan sonra şekerimizi ekliyoruz ve kısık ateşte 5 dakika kadar da şeker ile irmiği kavurmaya devam ediyoruz. Ancak dediğimiz gibi hızlı olmak ve şeker ile irmiği yakmamak gerekiyor.
  • Toplamda 10-12 dakika kadar kavurduktan sonra ocağımızın altını orta dereceye yüksektip suyumuzu ekliyoruz. Bu nokta su sıçrayabilir, dikkatli olmanız gerekiyor.
  • Suyumuz kaynadıktan sonra, ocağı yeniden en kısığa alıp biraz daha karıştırmaya devam ediyoruz. Helvamız suyunu çekip akışkan bir kıvam aldığında tencerenin kapağını ve ocağın altını kapatıp dinlenmeye bırakıyoruz. Afiyet olsun!