Sırp organize suç örgütü lideri olan Juvan Vukotiç, İstanbul Şişli’ de uğradığı silahlı saldırı sonrasında öldürüldükten sonra, örgütü Kavackı üyelerinin yakalanmasıyla birlikte birçok dijital materyal de ele geçirilmişti. Bu materyallerde, Sarıyer’ de bulunan bir villanın arazisinin kazılmasına neden olan işkence görüntüleri, uzun namlulu birçok silah görüntüleri bulunuyordu. Kavackı örgütünün ikinci kişisi olduğu tespit edilen Radoje Zivkovic’ e ait dijital görüntülerde, İstanbul’ a kaçırıldığı ve işkenceyle öldürüldüğü iddia edilen Risto Mijanovic’ in elleri ve ayaklarının bağlı, tamamen çıplak halde ki fotoğrafları bulunuyordu.

Sırp Örgüt Lideri İstanbul’ da Öldürülmüştü

2018 Yılında ülkesinde yakalanan ve kısa süre sonra serbest bırakılan Jovan Vukotic, yasadışı bir şekilde İstanbul’ da yaşamaya başlamış. Yönettiği suç örgütü Skaljarski’ yi İstanbul’ dan yönetmeye ve kaçak olarak birlikte olduğu Masa Mısıc ve oğullarıyla birlikte yaşamaya başlamış. Ailesiyle beraber yolculuk yaptığı sırada, uğradığı bir silahlı saldırıda Şişli’ de 8 Eylül 2022’ de öldürülmüştü. Yaşanan filmleri aratmayacak bu suikast sonrasında yapılan araştırmalar, ölen kişi ve öldürenlerle ilgili yine filmleri aratmayacak büyük organizasyonların açığa çıkmasına neden olmuştu.

Suikastin ardından İstanbul Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğünce yapılan derinlemesine araştırmalarda, saldırıyı Kavackı adlı suç örgütü yöneticisi Radoje Zivkovic'in Türkiye' de kurduğu bağlantıları aracılığıyla gerçekleştirdiği saptanmıştı. 16 Eylül 2022 günü gerçekleştirilen operasyonla cinayet zanlıları Radoje Zivkovic ve Zdravko Perunovic ile kendilerine yardım ettikleri belirlenen şüpheliler de yakalanmıştı.

Suçlular Süratle Yakalandı

Jovan Vukotiç' in öldürülmesine ilişkin Kavackı örgütünün ikinci kişisi ve Mario lakaplı Radoje Zivkovic, 22 Eylül 2022 tarihinde tutuklandı. Zivkovic' inde arasında bulunduğu 12' si tutuklu, 16 şüpheli hakkında "Silahlı suç örgütü kurma, örgüte üye olmak, örgüte üye olmamakla birlikte kasten öldürmeye yardım etmek, resmi belgede sahtecilik ve tasarlayarak adam öldürmek" suçlarından 2 yıl ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına varan sürelerde değişen hapis cezası istemiyle dava açıldı.
İddianamede, Jovan Vukotiç suikastinin organizatörü olduğu iddia edilen Radoje Zivkoviç' in, Skaljari' nin yüksek dereceli üyelerinden Risto Mijanoviç' in 9 Kasım 2020' de İstanbul'da kaçırılıp işkenceyle öldürülmesi olayının da organizatörü olduğu belirtildi. Savcılık, Mijanoviç' in öldürülmesine ilişkin olayı Kavackı suç örgütünün ikinci eylemi olarak ayrı bir soruşturma şeklinde yürütüyor.

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

Bu soruşturmada Zivkoviç' in telefonu ve flash belleğine ait verilerden Kavackı suç örgütünün kullandığı Sky Ecc sohbet programı tespit edildi. Bu uygulamada 3 Kasım 2020 tarihli konuşmada Risto Mijanoviç' in fotoğrafının sorulduğu, Mijanoviç' e ait iki fotoğrafın Dragan Knezevic tarafından gönderildiği belirlendi. 15 Kasım 2020 tarihinde de aynı program üzerinden Mijanoviç' e ait sahte pasaport fotoğrafının gönderildiği ve daha sonra Mijanoviç' in kaçırıldığı anlaşıldı.

Sırp Polisi İle Organize Çalışmalar Yürütülüyor

Sırp yetkililerce Türk yetkililere gönderilen bilgi notunda Mijanoviç' in 9 Kasım 2020 günü Uskumruköy' de Brio restoranda tuzağa düşürülerek kaçırıldığı, işkence edildikten sonra 10 Kasım 2020 günü öldürüldüğü, cesedinin bir Fiat Doblo ile taşındığı ve restoran yakınında Bojaniç' e ait villanın arkasına gömüldüğü belirtildi. Mijanoviç' in işkence gördüğüne dair fotoğraflar da gönderildi. Aynı fotoğraflar yakalanarak tutuklanan Radoje Zivkovic' in flaş belleğinde görüldü.

Bu durumun tespiti üzerine polis, Risto Mijanoviç' in işkence yapıldıktan sonra gömüldüğü iddia edilen Zeljko Bojanic' e ait Sarıyer' deki Ormanada villaları 167 numaraya operasyon düzenledi. Söz konusu villada kazı yapıldı. Ancak Mijanoviç' in cesedi bulunamadı. Sırp yetkililerin paylaştığı bilgi öncesinde, Bojanic’ in de durumu öğrendiği ve başlattığı kapsamlı bir tadilat sırasında cesedin de taşındığı iddia ediliyor.

Ayrıca Sırbistan ve Karadağ yetkilileri tarafından gönderilen bilgilerde, örgütün silah, otomatik tüfekler, optik manzaralı tüfekler ve patlayıcı maddeler ile gerçekleştirilen eylemleri olduğu, her eylem planına göre uygun oldukları düşündükleri ateşli silahları edinmekte zorluk yaşamadıkları ve her an gerçekleşebilecek eylemlere ilişkin silahları olduğu bildirildi.
Örgüt üyelerinin dijital verileri incelendiğinde dürbünlü silahlar ve çok sayıda tabanca fotoğraflarının bulunduğu tespit edildi. Kavacki ve Skaljarski örgütleri arasında yaşanan çatışmanın İstanbul’ a sıçrayan bölümünde, Kavacki örgütünün birçok Skaljari üyesini sorgulayarak işkenceyle öldürdüğü ve cesetlerini de yok ettiği iddiası bulunuyor.