‘Smog’ diye adlandırılan bir hava olayı olan sis hakkında uzmanlar uyarıda bulundu. Prof. Dr. Engin Tutkun, ileri yaştakiler ve kronik rahatsızlığı bulunan kişileri uyardı. Tutkun’a göre sis bu risk gruplarına bulunan kişiler ve kronik rahatsızlığı bulunanlar arasında erken ölümlere neden olabiliyor.

Bu Hastalığı Olanlar Dikkat!

sis 3

Endüstriyel Toksikoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Engin Tutkun, son zamanlarda özellikle Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok kentte görülen söog yani sis hava olayona karşı vatandaşları uyardı. Tutkun, ileri yaşta olanlar, KOAH, akut ve kronik bronşial astım gibi hastalıkları olanları çeşitli sağlık sorunlarına karşın özellikle de erken ölümlere karşı uyardı. Tutkun bu konu hakkında genel bir tanımlama yaptığı açıklamasında, "Son günlerde başta Ankara ve İstanbul olmak üzere yoğun sis varlığına dair haberlerin basınımıza yansıdığını görmekteyiz. Bunun aslında sis olmayıp 'smog' olarak isimlendirilen, toplum sağlığı açısından risk oluşturan bir olgu olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Bu, meteorolojik bir süreç olmakla birlikte hava kirliliği ile birleştiğinde çok sayıda sağlık sorununa yol açtığı geçmişte yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya konmuş durumda" dedi.

Dışardaki Hazır Cipsin Uzun Yıllardır Saklanan Formülünü Bulduk, Bu Şekilde Yapınca Orijinal Lays Tadında Oluyor! Dışardaki Hazır Cipsin Uzun Yıllardır Saklanan Formülünü Bulduk, Bu Şekilde Yapınca Orijinal Lays Tadında Oluyor!

Kirli Hava Soluma Mesafesinde

sis 2

Tutkun, smog konusunda ayrıca birtakım kronik rahatsızlıkları olanları da uyardı. Bu uyarının altını çizen Tutkun, “Smog, sıcaklık inversiyonu ile oluşan bir olay ancak toksik sanayi emisyonlarının varlığında, etkilediği alanlarda, başta solunum yolları olmak üzere sağlığı olumsuz etkilemekte. Sıcaklık inversiyonu üstteki hava tabakalarının yere yakın hava tabakalarından daha sıcak olması durumuna denir. Sıcaklık yükseldikçe azalması gerekirken artıyordur. Böyle bir durumda hava kütlesi yukarı doğru değil aşağı doğru hareket eder ve taşıdığı tüm kirleticiler insanların soluma mesafesinde yer almaya başlar. İleri yaştakiler başta olmak üzere kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), akut ve kronik bronşial astım, solunum yolu komplikasyonları ile seyreden kronik hastalığı olanlarda hastalığı şiddetlendirebildiği gibi erken ölümlere de yol açabiliyor.” ifadelerini kullandı.