ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

Yaz aylarında sıcakların bastırmasıyla beraber ortaya çıkan en keyifsiz durumlardan birisi sivrisine ısırıkları. Yazın gelmesiyle birlikte adeta hayatımızı kabusa çeviren sivrisineklerden korunmak için her şeyi yapabiliriz gerçekten. Sivrisineklerden korunabilmek için birçok kişinin ilk aklına gelen şey piyasada satılan sinek ilaçları oluyor. Ancak özellikle alerjik bünyeler ya da kimyasal kullanmak istemeyenler için hiç de tercih edilmeyen bu ilaçların dışında doğal bazı yöntemler de bulunuyor. İşte sizin için evde kendi olanaklarınızla yapabileceğiniz sivrisinek ısırığına iyi gelen bazı yöntemler!

Sivrisinek Kaşıntısını Geçirme Yöntemleri

Yaz aylarında sivrisinekler yüzünden maruz kaldığımız şey yalnızca uykusuz geceler olmuyor. Bunun yanı sıra sivrisinek ısırıklarının neden olduğu kaşıntılar da en büyük çaresizliklerimizden birisi gerçekten. Ama aşağıdaki yöntemleri uygulayarak sivrisinek ısırıklarının neden olduğu kaşıntıların önüne geçebilirsiniz. Bu yöntemlerden bazıları şöyle:

  • Sivrisineklerin neden olduğu kaşıntı ve kızarıklıkları hafifletmek için ilk etapta 10 dakikalık soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz.
  • Sivrisinek ısırıklarının neden olduğu kaşıntıyı hafifletebilmek için küçük bir parça diş macununu kaşınan yere sürebilirsiniz.
  • Sivrisineklerin neden olduğu kaşıntıları hafifletmenin yaygın bilinen bir yolu da limon kolonyasıdır. Isırıklıkların neden olduğu şişliği indirmek ve kaşıntıyı hafifletmek için kaşınan bölgeye bir miktar limon kolonyası sürebilirsiniz.
  • Aynı şekilde tuzlu su da sivrisineklerin neden olduğu kaşıntıya iyi gelir. Bunun için bir çay bardağı suya bir çay kaşığı tuz ekleyip karıştırarak sivrisinek ısırığının olduğu bölgeye sürebilirsiniz.

Sivrisinek Isırığına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Sivrisinek ısırığına iyi gelmesi için birçok doğal bitkisel yağ bulunuyor. Özellikle limon, lavanta, okaliptüs, karanfil, tarçın yağı bu bitkisel yağlara örnek teşkil ediyor. Bunların yanı sıra eğer ortamda fesleğen, biberiye gibi bitkiler varsa bu da büyük bir avantaj. Çünkü sivrisinekler bu bitkilerin kokularından hiç hoşlanmıyor ve yaklaşmıyorlar. Ama yine de bir sivrisinek saldırısına uğramışsanız kaşıntılarınız için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

Fesleğen

Sivrisinekleri kovmak ya da sivrisinek kaşıntıları ile mücadele etmek için ilk akla gelebilecek yöntemlerden birisi fesleğen. Bunun için birkaç fesleğen yaprağını iyice ezdikten sonra ısırılan bölgeye sürmeniz yeterli.

Bal

Sivrisinek kaşıntılarını hafifletmek ya d şişliklerini indirmek için ayrıca ısırıkların olduğu bölgeye bal sürebilirsiniz.

Nane Limon

Bir bardağa su doldurduktan sonra az bir miktar nane yaprağının üzerine biraz da limon suyu sıkarak sivrisinek ısırıklarının olduğu bölgeye sürebilirsiniz.