Gün boyu koşturmaca, sürekli bilgisayar, tablet, telefon ekranına maruz kalmak, yorgunluk ve stres gibi nedenlerden kaynaklı olarak göz altı torbaları ve morluklar oluşabilir. Hemen hemen hepimizin başına gelen ve yorgunluğun yanı sıra ayrıca bir de insanı yaşlanmış hissettiren göz altı torbaları ve morluklar hiçbirimizin haz etmediği durumlar. Bir de üzerine uykusuzluk gibi faktörler girince bu şikayetlerimiz daha da çok artabiliyor. İşte böylesi durumlarda uygulayabileceğiniz bazı yöntemler ve alabileceğiniz birtakım önlemlerle göz altı torbalarınız ve morluklarınızla mücadele edebilirsiniz. İşte bu yöntemlerden bazıları!

Soğuk Kompres

Göz altı torbaları ve morluklarla baş etmenin en bilinen yöntemlerinden birisi soğuk kompres uygulamasıdır. Bunun için öncelikle temiz bir havlu ya da bez alarak buzlu suya batıralım ve gözümüze bir dakika boyunca bastıralım. Ya da buzlukta beklettiğimiz bir kaşığın dış yüzeyini göz altlarımıza tutarak bu şekilde 1 dakika bekletelim. Tüm bunların yanı sıra kozmetik marketlerde bulabileceğiniz jel göz bantlarını uygulayarak göz altı morlukları ve göz altı torbalarından kurtulabilirsiniz.

Patates

Göz altınızda oluşan morluk ya da torbalara karşı sabahları ince dilimler halinde kestiğiniz patatesleri 5-10 dakika boyunca gözlerinizde bekletebilirsiniz. Ya da kabuğu soyulmuş bir patatesi rendeleyip ince bir tülbente koyduktan sonra gözlerinizde bekletebilirsiniz.

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Çay Poşetleri

Günün yorgunluğunu almak, gözlerimizi rahatlatmak ve bununla beraber göz altı torbaları ve morlukları hafifletmek için soğumuş siyah çay, papatya çayı ya da yeşil çay poşetini yatmadan önce 10 dakika boyunca gözlerinizde bekletebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde hem morluk ve torbalardan kurtulabilir hem de tüm gün ekranlar nedeniyle yorulan gözlerinizi dinlendirebilirsiniz.

Salatalık

Yine içinde bulunan vitaminler nedeniyle cildinizi yumuşatan ve kırışıklıkları önleyen salatalık dilimleri gözleriniz için de birer kurtarıcı. Bunun için mümkünse soğuk salatalık dilimlerini gözlerinize koyarak oluşan göz altı morluklarını hafifletebilir ve torbaların azalmasını sağlayabilirsiniz.

Aloe vera

Birçok cilt probleminde kullanılan ve bu konuda oldukça pozitif etkileri olan aloe vera, göz altı morlukları ve torbaları konusunda da en büyük yardımcılarımızdan. Bunun için aloe veradan keseceğiniz bir dalın içindeki jeli çıkartarak göz altlarınıza masaj yaparak uygulayabilir ve bir süre beklettikten sonra durulayabilirsiniz.