Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan menemen gerek kahvaltılarımızın gerekse de akşam çaylarımızın en leziz seçeneklerinden birisi. Kimi zaman soğanlı kimi zamansa soğansız olarak yapabileceğimiz menemen özellikle kalabalık sofraların en güzel menülerinden. Peki ama kıvamında bir menemen için nasıl bir tarif uygulayabiliriz? İşte menemen için gerekli olan malzemeler, yapım aşamaları ve püf noktaları!

Menemen İçin Gerekli Malzemeler

Menemen tarifimizin yapım aşamalarından bahsetmeden önce bunun için gerekli olan malzemelerimizi sıralayalım. Menemen için ihtiyacımız olanlar şu şekilde:

  • 2 adet küçük boy soğan
  • 4-5 adet ince biber (1-2 tanesi acı olsa iyi olur)
  • 2 adet orta boy köy domatesi
  • 2 adet yumurta

Bu malzemelerimizi hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi menemenimizi yapmaya.

Menemen İçin Gerekli Olan Malzemeler

Yukarıda sıralamış olduğumuz malzemelerimizi hazırladıktan sonra artık yavaş yavaş menemenimizin yapımına başlayabiliriz. Bunun için öncelikle keskin bir bıçak yardımıyla soğanlarımızı soyalım ve ince ince doğrayalım. Bu doğrama aşamasından sonra kesme tahtamızın üzerinde bıçak yardımıyla bir boy daha üzerinden geçerek küçültebiliriz. Ardından soğanlarımızı bir tabağa koyalım ve sonra da biberlerimiz için aynısını yapalım. Biberlerimizi de ince ince doğrayarak onları da ayrı bir kaba alalım. Şimdi ise sıra geldi domateslerimizle ilgilenmeye. İlk etapta domateslerimizin kabuklarını soyalım ve yine kesme tahtası üzerinde küçük küçük doğrayalım. Doğradıktan sonra yine onları da başka bir kaba alalım. Bu arada domatesleriniz tabakta beklerken eğer tabağın üzerine beyaz su çıkıyorsa bu suyu süzmeyi ihmal etmeyin.

Artık tüm bu adımların ardından pişirme aşamasına geçebiliriz. Bunun için öncelikle tavada tereyağımızı eritelim. Ardından yağımız eridikten sonra soğanlarımızı atalım ve hafif pembeleşene kadar tahta kaşıkla soğanlarımızı kavuralım. Üzerine biberlerimizi katalım ve onu da kaşıkla karıştırarak ve ezerek kavuralım. Soğanlar ve biberlerimiz hafif kavrulduğunda domateslerimizi ekleyelim ve onları da tahta kaşığımızla ezerek karıştırmaya, kavurmaya devam edelim. Malzemelerimiz tamamen suyunu çekmeden tuzumuzu da ilave edelim ve diğer yandan çırptığınız yumurtaları ekleyelim. Birkaç dakika da bu şekilde yumurtalarımızın pişmesini sağladıktan sonra ocağımızın altını kapatabiliriz.

Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!