Pandemi süreci ne yazık ki beraberinde türlü ekonomik zorlukları da getirdi. Üretim ve tedarik zincirinin bozulmasına bir de stokçu davranış şekilleri eklenince, piyasada daha önce eşi benzeri görülmemiş bir pahalılık hüküm sürmeye başladı.

Bu yükün altında ezilen ise yine vatandaş oldu. Maddi anlamda zor günler geçiren ve zorunlu ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale gelen vatandaşa destek ise yine devletten geldi.

Bakan Yanık Açıkladı: Bir Yardım Daha Geliyor!

21 Nisan 2021 yılı itibarıyla, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak ikiye ayrıldı. Bu ayrılışın etkisiyle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, vatandaşa destek anlamında daha efektif çözümler geliştirmeye başladı.

Pandemi süresinde, pandemi desteğinden yakacak yardımına, kuru gıda yardımından elektrik desteğine kadar birçok sosyal yardıma imza atan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, vatandaşa verdiği desteklere bir yenisini daha ekledi. Bakan Derya Yanık; "Türkiye, pandemi sürecini çok iyi yönetti. Hem ücretsiz sağlık desteğinin sağlanması hem ekonomik anlamda çalışan ve işveren kesimin desteklenmesiyle çok önemli bir dönem geçirildi." dedi ve sözlerine "Bu kapsamda ısınma gideri olarak kömür yardımı veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Bu yıl 1,8 milyar lira değerinde kömür yardımı yapıldı. Önümüzdeki süreçte bu yardımları doğalgaz desteğiyle sürdüreceğiz. Böylece sadece kömür değil doğalgaz desteği de sağlamış olacağız. Isınma yardımı kapsamında doğalgaz yardımı sağlanmasına ilişkin hazırlıklar tamamlandı. Enerji Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında çalışma yapıldı. Bazı bölgelerde sadece kömürle ısınma değil doğalgaz altyapısı da söz konusu. İhtiyaç sahibi ailelerin bu ihtiyacının giderilmesinde hem çevreye katkısı hem de daha kolay ve erişilebilir bir ısınma aracı olması açısından kömür için verdiğimiz sosyal yardımı doğalgaz için de vereceğiz." ifadesini de ekledi.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Yalnızca Kömür Değil Doğalgaz Yardımı da Verilecek!

Kışın gelmesiyle birlikte, vatandaşa verilen yakacak yardımı kapsamında, kömüre alternatif olarak doğalgaz desteği de getirildi. Hazırlıkları tamamlanan bu yardım uygulamaya geçtiğinde, tıpkı kömür yardımı gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı veya E-devlet uygulaması üzerinden sosyal destek başvurusu yapmak yeterli olacak.